Spoločnosť General Motors začína na bankrot už len spomínať.

Mary Barra vystrieda aktuálneho šéfa Dana Akersona na jeho stoličke 15. januára 2014. Pôvodne sa očakávalo, že 65 ročný Akerson pôjde do dôchodku o niekoľko mesiacov neskôr. Zhoršujúce sa zdravotné problémy jeho ženy však spôsobili, že svoj post opúšťa už na začiatku budúceho roka. Akerson si sám vybral svojho nástupcu. S Mary je mimoriadne spokojný.

Dan Akerson pri príležitosti ohlásenia svojho nástupcu uviedol, že sa cíti, akoby jeho dcéra skončila vysokú školu.

Mary Barra pracuje v GM už 33 rokov.

Nová šéfka GM pracuje v tejto firme celý život. Začínala na pozícii praktikantky vo veku 18 rokov a postupne sa šplhala v hierarchii vyššie a vyššie. Technické vzdelanie získala na univerzite v anglickom Ketteringu. V General Motors pracovala na niekoľkých pozíciách. V poslednom období zastávala post viceprezidentky pre vývoj a zásobovanie. Pod jej dohľadom vznikol napríklad typ Chevrolet Impala.

Na pôde GM však nejde o jedinú zmenu. Americká vláda odpredala svoj zvyšný podiel vo výške 7,3 percenta. Agentúra Fitch posunula GM vďaka svojmu zvýšenému ratingu do investičného pásma. V Európe automobilka čiastočne končí s predajom značky Chevrolet a v Austrálii čaká podobný osud značku Holden.

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Chevrolet, ako ho poznáme, odchádza z Európy