Omyl, americká firma High Rise Garage totiž vyvíja systém nazvaný GhostDash, ktorý vám dovolí naháňať vlastného ducha po okruhu aj v reálnom živote. A ako to funguje? Systém premieta vášho ducha na veľký Head-up displeja, ktorý je umiestnený rovno pred vodičom. Jeho veľkosť je až 15“ a je z 98% priehľadný, takže neblokuje nič z vášho výhľadu. Okrem premietania ducha vozidla sa na displeji zobrazuje aj ďalšie potrebné údaje o aktuálnom čase, rýchlosti a medzery medzi vami a duchom. Displej tiež zobrazuje údaje o poslednom čase na kolo a o najlepšom čase na kolo. Podľa slov tvorcov projektu cieľom GhostDash, je učiť pilotov jazdiť rýchlejšie a zároveň bezpečnejšie, efektívnejšie a intuitívnejšie. Bezpečnosť má zabezpečiť zobrazenie všetkých potrebných údajov na head-up displeji. Efektivitu a intuivitu učenia zabezpečuje premietaný duch. Okamžite totiž vidíte či zmena, ktorú ste pri jazde vykonali viedla k zrýchleniu alebo spomaleniu.

Interface GhostDashu s potrebnými údajmi pre jazdu na okruhu.

Na projekte pracujú v High Rise Garage už viac než rok, no systém si stále nemôžeme kúpiť. Podľa slov zakladateľa firmy je už hardware hotový a ďalšie časti systému ako software a grafické rozhranie sú vo finálnej fázy vývoja. GhostDash chce zahájiť vyrobu a dodávky prvým zákazníkom už začiatkom budúceho roka. Ešte predtým však firma spustila zbierku na Kickstarteri, s cieľom vyzbierať zdroje na zahájenie výroby prvej  série.


Tvorcovia však nenechajú po spustení výroby projekt bez podpory. Do marca plánujú vytvoriť komunitu okolo GhostDash, kde chcú aby užívatelia zdieľali dáta medzi sebou. Tu vidíme výhodu v tom, že si môžete pozrieť akou stopou a akým štýlom jazdia rýchlejší jazdci ako vy. Teda systém otvára ďalší priestor pre vaše zlepšovanie.

Jedinú pripomienku, ktorú máme k systému je, že projektor je dosť veľký a bráni vo výhľade vodiča. To by síce nemuselo až tak prekážať počas jazdy na okruhu, pretože vtedy smerujeme pohľad ďaleko pred seba. Tu vidíme priestor pre integráciu head-up displeja priamo do čelného skla.

Zdroj: carscoops.com