Tiež ste verili, že na Slovensku už bude konečne lepšie? Ostáva dúfať, že možno raz, no na teraz to tak nevyzerá...

Keď odznela v médiách správa, že na Slovensku vyrastie nová automobilka, bola to senzácia. Samozrejme, štát jej na to vytvoril viac ako priaznivé podmienky. Následne začali biznisy a rôzne špekulácie medzi podnikavcami ohľadom pozemkov... Obyčajní ľudia sa však aj napriek tomu tešili, že budú môcť pracovať za dôstojný plat. V titulkoch figurovali nadpriemerné cifry. Aká je realita? Uchádzačom o prácu z pôvodných priemerných 1225 eur v hrubom núkajú pri nástupe len polovicu! V hrubom! Ak je toto pravda, je to len obyčajný výsmech pre Slovenských ľudí. Ako mohol toto štát dovoliť? Málo si z nás robia otrokov? Uplietli na nás len ďalší bič? 

Neviem posúdiť, či je toto tvrdenie naozaj pravda. Nepoznám nikoho, kto by sa o prácu v JLR Slovakia uchádzal. Poznáte vy niekoho? Boli ste osobne na pohovore? Vyjadrite sa v komentároch. 

Argument o hypotékach, ktorý zaznel vo videu, ktoré si ľudia pobrali skôr, ako začali pracovať v JLR, je pre mňa akosi neobstojný. Je síce pravda, že pár prípadov možno takých existuje, ale každý normálne zmýšľajúci človek taký vážny krok nespraví a ani banka len tak hypotéku nedá, ak človek nespĺňa podmienky. To ale na fakte, že ponúkaná nástupná mzda v Jaguare Nitra je len o smiešnych 170 eur viac, ako hodnota budúcoročnej minimálnej mzdy! Na druhej strane, v redakcii máme informácie ohľadom ponúknutých platov skúseným odborníkom s vysokou školou a v nevýrobnom sektore. Tí sú spokojní, dostali priemerne o 200 eur viac ako v Bratislave. Koľko je však takých popri veľkom počte robotníkov s "nie tak perfektnými" podmienkami? 1 zo 100?

Navyše, ďalšia vec. Z každej strany počúvame, že v sektore nie je dosť kvalifikovanej pracovnej sily. Koho teda chcú za takýto smiešny plat zamestnať? Ukrajincov, Rumunov? A za rozpočet a dotácie z kasy Slovenskej republiky budeme riešiť nezamestnanosť iných krajín?!

Foto: birmingham.post.co.uk

Minimálne, čo sa platov týka. "Slovensko slúbilo Jaguaru 630 miliónov eur a Jaguar slúbil Slovákom 1225 eurové platy. Aká je realita? Jaguar ponúka 650 eur v hrubom! Vyzývame vládu, aby nedala žiadne pracovné povolenia Srbom a Ukrajincom až dovtedy, kým Jaguar nedodrží svoj slub o 1225 eurových platoch. Až potom, ak Slováci odmietnu 1225 eurové platy môžeme uvažovat o pracovnej sile zo zahranicia. Dovtedy nie! 630 miliónov eur štátnej pomoci pre Jaguár znamená, že môže 10 rokov zamestnávat 3 tisíc ludí s 1200 eurovým platom zadarmo. Podla mna je fér, aby vláda dotlacila Jaguár k splneniu slubu o platoch," napísal na sociálnu sieť Krajniak.