Lacná pracovná sila je jeden z kľúčových dôvodov, prečo k nám automobilky, ale aj iní investori smerujú. Či chceme, alebo nechceme, sme hlavne montážna dielňa Európy. Jednoducho potrebujú makačov, ktorí robia za výrazne menej ako domáci zamestnanci. Preto ma trochu pobúrila správa, ktorá prichádza od našich južných susedov. Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších vzťahov Péter Szijjártó pre rádio Kossuth potvrdil, že nové technické centrum britskej automobilky vznikne už začiatkom budúceho roka v Budapešti. Nejde možno o veľa pracovných miest, no ide tu trochu o princíp.

Podľa ministra bude vo vývojom centre pracovať zhruba 100vka maďarských inžinierov. "Význam nového centra spočíva v tom, že nové modely Jaguaru budú od roku 2020 poháňané už aj elektrickými motormi," zdôraznil maďarský minister. Jaguar má tieto centrá vo Veľkej Británii, Írsku, Severnej Amerike a v Číne.

Ďalším faktorom, prečo sem automobilky prichádzajú, sú výhodné dotácie od vlády. Predpokladám, že Maďari využili obdobný spôsob, aby časť automobilky prilákali aj k sebe. Sám som veľmi zvedavý, dokedy náš štát bude podporovať odliv mozgov do zahraničia. Dokedy to tu budeme tolerovať! Alebo to súčasnej vláde už viac než dekádu vlastne vyhovuje?