Ford ponúkne novú funkciu pre úplne nový Focus, údaje pre svoju činnosť bude brať zo systému na rozpoznávanie dopravných značiek (teda z prednej kamery na zaznamenávanie značiek) a z GPS údajov o polohe vozidla.

Koľkokrát ste už tento rok počuli hlásenie o vodičovi na diaľnici v protismere?

Len v samotnom Nemecku pritom za minulý rok zomrelo až 22 ľudí pri nehodách, ktoré spôsobili vodiči na diaľnici v protismernom pruhu. Obzvlášť vystresovaní vodiči v novej krajine, meste a podobne často konajú skratovo a vjazd do protismeru si uvedomia až po prvých protiidúcich autách. Avšak aj vtedy koná väčšina z nich zle a miesto zastavenia sa snažia dostať jazdou v protismere na najbližší výjazd.

Zo záznamov nemeckých rádií v roku 2016 ohlasovali vodičov v protismere až v 2 200 prípadoch, čo je naozaj alarmujúce číslo. Systém Wrong Way Alert (upozornenie na jazdu v protismere) od Fordu po vjazde do protismeru vodiča upozorní na displeji s červenými symbolmi a hlásením o skontrolovaní smeru jazdy, pridá tiež zvukové varovanie.

Keďže však aj elektronika môže zlyhať, nemôže systém automobil úplne zastaviť. Systém bude k dispozícii najprv v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Testovanie pritom prebiehalo na belgickej skúšobnej trati Lommel. Uvidíme, či sa tento systém rozšíri aj do iných značiek, v prípade vybavenia kamery na čítanie dopravných značiek to nemusí byť až taký veľký zásah do už existujúcich vozidiel.

Zdroj foto: Ford

Ford hovorí o upozornení pri vjazde do smeru, kde sú značky na oboch stranách. Čo ak ale jedna bude chýbať?