Ak jazdíte autom, v týchto dňoch sa už tradične pripravte na väčší počet policajných hliadok. 

PREVENCIA MÁ VÝZNAM

Už ôsmy rok organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR preventívnu akciu Deň zodpovednosti. Mediálnym partnerom projektu je Zelená vlna RTVS.

Minulý rok sa pôvodne jednodňová akcia rozšírila na predĺžený veľkonočný víkend a šesť letných festivalových víkendov. Viditeľná prítomnosť policajných hliadok na cestách, ale aj komunikácia cez sociálne siete, médiá a dopravné spravodajstvo Zelenej vlny, priniesli pozitívne výsledky. „S odstupom roka môžeme konštatovať, že zintenzívnenie našich spoločných preventívnych akcií sa pozitívne odrazilo na výsledkoch dopravnej nehodovosti,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Aj keď v minulom roku počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi poklesol o 1 %, počet nehôd pod vplyvom alkoholu narastal posledné štyri roky v priemere o 4 % ročne," hovorí plk. Ján Ignaták, zástupca riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. „Prevencia má ale význam. Dôkazom je minulý rok, kedy sme sa intenzívnejšie zamerali na rizikové obdobie Veľkej noci. Vďaka policajným hliadkam na cestách počas týchto štyroch dní medziročne poklesol počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu viac ako o štvrtinu (o 29 %).“

ZRADNÝ ZOSTATKOVÝ ALKOHOL

Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Problémom býva preto u šoférov zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Ako dlho koluje človeku alkohol v žilách, závisí od viacerých meniacich sa faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív. Je preto dôležité uvedomiť si tieto skutočnosti, keď sadáme za volant,“ upozorňuje Roman Török, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA – KEĎ JAZDÍM, PIJEM NEALKO

Ak plánujete počas sviatkov návštevy, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, nechajte auto doma a využite MHD alebo taxík. Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať. „Zároveň chceme apelovať aj na dievčatá a ich mamy, aby motorizovaným šibačom ponúkali výhradne nealko nápoje, ako napríklad nealkoholické pivo,odporúča Jana Shepperd.

Zdroj: MINV