"Koalícia vylúčila navýšenie ročných diaľničných známok a išla cestou zdvihnutia ceny len 10-dňových známok,“ povedal televízii TA3 predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Vyššia cena známok, no nízka kvalita ciest

Vládna koalícia sa pred časom rozhodla, že cena najlacnejšej a najkupovanejšej desaťdňovej diaľničnej známky porastie. O koľko zatiaľ nie je jasné, lebo sa ešte vraj v parlamente nedohodli. Keďže 10-dňová stojí 10 eur a mesačná 14 eur, potom ju logicky nemá zmysel kupovať po novele povedzme za 12 eur. Takže zas len sladké reči balené do pozlátka. Aby to dávalo zmysel, nakoniec pôjde mesačná diaľničná známka na sumu 20 eur a popri tom sa zvezie ešte aj ročná... Sumy neberte konkrétne. Prečo by vôbec mali ísť diaľničné známky cenou hore, keď na nich tohto roku vyzbierali podstatne viac v porovnaní s minulými rokmi? Nezdá sa Vám to choré? Diaľničná sieť je chabá, rozostavaná a nedokončená a aj tá čo je, tak sa na nej pravidelne stojí z dôvodu nekvalitnej a hlavne predraženej rekonštrukcie.

Vizualizácia jednej z možností výstavby dialnice pri obci Kraľovany

Nastupujúci minister dopravy Árpád Érsek info o zdražovaní diaľničných známok televízii TA3 nevedel/nechcel potvrdiť.

Zmena sumy za desaťdňovú známku je odôvodnená najmä tým, že je údajne určená len pre jednorazových užívateľov diaľnic a pre cudzincov (druhá časť tohto výroku by sa dala pokojne označiť za diskriminačnú). Prečo teda, keď je zmena určená jednorazovým účastníkom, nezavedú povedzme jedno-/troj-dňovú známku, za nejakých 3 - 5 eur? Podľa toho, ako kompetentné osoby prezentovali daný systém, bolo by to možné.  Len tam, kde nie je vôľa, nie je ani cesta a skúšajú a hľadajú cesty (teda v tomto prípade diaľnice) ako naliať čo najviac peňazí do rozpočtu.

Zdroj: TA3