Poslanci novelu zákona o zmene postupov prihlasovania a prepisovania vozidiel schválili

Tento rok sme už dvakrát informovali o skvelej iniciatíve poslancov klubu Sme Rodina a SaS, ktorí chcú zmeniť aktuálny mimoriadne zastaraný a komplikovaný systém prideľovania značiek na Slovensku. Dočkali sme sa! Národná rada odsúhlasila novelu zákona, ktorá umožní nechať si jednu ŠPZ počas celej životnosti vozidla alebo dokonca počas vášho života. Po novom totiž budú EČV (ŠPZ, TEČ) viazané aj na majiteľa aj na vozidlo. To umožní jednoduchšiu možnosť výberu a výrazne odľahčí súčasný proces prihlasovania po kúpe jazdeného vozidla. Jedno číslo si tak budete môcť preniesť zo starého auta na nové.

Jazdili by ste s autom so značkou s iným okresom?

Tiež bude možné preniesť jednu značku aj medzi okresmi. Keď predáte svoje auto ďalej, nový majiteľ nebude musieť vybavovať novú značku. Doposiaľ to bolo možné len keď auto neopúšťalo daný okres. Otázne je, by boli ochotní s autom z južanskými EČV jazdiť na severe slovenska, alebo koľkí východniari by zachovali na svojom aute západniarsky okres. Predsa len, hodnotenie vodičov podľa okresov ja na našich cestách dlhotrvajúci fenomén. Nejeden okres si vybudoval svoj "imidž"! :) Preto v  tejto súvislosti vzniká celkom nový systém prideľovania značiek, ktorý už nebude viazaný na okres, ale len na poradie v tvare AA001AA, ktoré vlastne nebude nijako podstatné a značky budú distrubované a prideľované rovnomerne na celom území republiky. Eistujúce kombinácie sa samozrejme z poradia vynechajú.

EČV už nebudu patriť štátu, ale nám. Budete ich môcť mať celý život

Rovnako s novelou odpadne nutnosť meniť TEČ po pri zmene trvalého bydliska. Časom teda rozdelenie podľa okresov na základe skratiek ako BA, NR, ZA, BB či KE stratí zmysel. Novela totiž ráta s postupným rušením delenia evidenčných čísel podľa okresov. Zaviesť sa má úplne nové značenie ktoré by malo vyzerať nasledovne: AA001AA

Zmeny čaká aj proces prihlasovania a odhlasovania. Byrokracie bude menej. Dočkáme sa aj jednoduchšieho procesu pri registrácii áut. Pri predaji do iného okresu nebude nutné chodiť na príslušný dopravný inšpektorát a následne na ten svoj nebude musieť ísť ani nový majiteľ. Predávajúci a kupujúci môžu vykonať odhlásenie a prehlásenie kdekoľvek v SR. Inšpektoráty budú mať konečne celoslovenské pôsobnosti.

NECHALI BY STE SI PO KÚPE JAZDENKY EČV INÉHO OKRESU?
  • v žiadnom prípade ( 36% )

     

  • zvlažil by som, podľa konkrétneho okresu ( 21% )

     

  • bez problémov si nechám pôvodný okres ( 44% )

     

Odpovedalo 370 ľudí  

Čoskoro prestaneme na oknách voziť samolepky o STK/EK a KO

Poslednými náležitosťami, ktoré si podľa nás ešte vyžadujú zásadnú zmenu, je systém fyzických nálepiek STK, EK a KO. Tie by mohli byť nahradené kompletným elektronickým systémom. Štát ale aj občania by tak ušetrili nemalé finančné prostriedky a vodiči nejeden problém po výmene čelného skla. Je chválihodné, že v niektorých oblastiach sa konečne posúvame do 21. storočia.