"Je svet skutočne pripravený na auto, ktoré vie riadiť samo seba? Pripravený alebo nie, budúcnosť je tu," práve tieto slová pobúrili odbornú verejnosť.

Sporný reklamný spot môžete vidieť vyššie v článku. Automobilka v ňom prirovnáva novú triedu E ku konceptu F015Mercedes F015 je však plne autonómne auto a hoci stále má volant a pedále, tie sa v prípade autonómneho režimu zasunú do prístrojovej dosky a auto jazdí samo. Práve tento koncept sa objavil v spornej reklame, pričom počas toho, ako ho predbieha nový Mercedes E, hlas v pozadí povie: "Je svet skutočne pripravený na auto, ktoré vie riadiť samo seba? Pripravený alebo nie, budúcnosť je tu." Vodič potom v reklame pustí volant a auto samo zmení smer a vzápätí zaparkuje. Výrobca pritom malými písmenami na spodnej strane videa uvádza: "Vozidlo nemôže riadiť samo, ale má prvky automatickej jazdy. Systém bude pravidelne upozorňovať vodiča, aby držal ruky na volante..."

Reklama vraj nadhodnocuje schopnosti auta

Reklama však vyvolala vlnu nevôle u viacerých autorít a organizácií. Patrí medzi nich napríklad vydavateľ magazínu Consumer Repots, alebo Centrum automobilovej bezpečnosti v USA. Tvrdili, že reklama nadhodnocuje schopnosti auta a podali návrh na vyšetrovanie automobilky Federálnou obchodnou komisiou. Reklama podľa nich môže zavádzať zákazníkov a posmeliť ich k tomu, aby neovládali auto. Mercedes samozrejme okamžite reagoval a reklamu stiahol. Hovorkyňa Mercedesu pre USA, Donna Boland, k tomu povedala: "Nová trieda E je výrazným technologickým krokom vpred v dosiahnutí našej vízie beznehodovej budúcnosti. Nechceme žiadne potenciálne rozpaky, ktoré by uberali na význame tohto obrovského posunu v bezpečnosti. Reklamu sme stiahli na základe tvrdenia, že by mohla zavádzať zákazníkov a porovnávať schopnosť autonómnej jazdy konceptu F015 s asistenčnými systémami novej triedy E. Berieme veľmi vážne svoju reputáciu ako lídra v bezpečnosti automobilov. Vždy sme tlačili na to, že technológia je navrhnutá tak, aby pomohla vodičovi, nie aby povzbudzovala zákazníkov k ignorovaniu svojej zodpovednosti ako vodiča."

Zdroj: autonews