Online služby ministerstvo verejnosti sprístupní až po prvom štvrťroku 2015.

Prostredníctvom internetu budeme môcť už onedlho prihlásiť nové auto do evidencie, nahlásiť zmenu držiteľa alebo vozidlo odhlásiť. Preberanie značiek samozrejme online neprebehne. Po evidenčné čísla však prídeme vo vopred dohodnutom termíne.

Nová služba, v budúcnosti dostupná na Ústrednom portáli verejnej správy alebo stránke ministerstva vnútra, nám dá možnosť aj vykonávať zmeny v evidencii. Bez zbytočných problémov takto nahlásime zmenu farby svojho vozidla, prípadne iné údaje. Internet nám poskytne aj informácie o pôvode vozidla, prípadne jeho držiteľovi.

Online prihlásenie sa bude týkať len nových áut. Pre získanie nových značiek na jazdenku sa budeme musieť naďalej stavať do radu. Jej odhlásenie však zvládneme cez internet.

Na prevzatie značiek zaregistrovaného auta si dohodneme termín.

Pozor, dôležité je povedať, že prihlásenie jazdeného auta prostredníctvom online prostredia fungovať nebude. V tomto prípade musíme aj naďalej využiť osobnú návštevu dopravného inšpektorátu. Na všetky ostatné služby budeme potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom, prípadne aj so zaručeným podpisom.

Internetové služby prístupní ministerstvo aj právnickým osobám. Ocenia to najmä predajcovia vozidiel, ktorí budú môcť zákazníkom dodať auto s evidenčnými číslami. Ministerstvo aktuálne systém testuje s piatimi predajcami vozidiel (Mercedes, Scania, Volvo, Land Rover, Ford). Ostrá prevádzka nastúpi v budúcom roku. Nedá sa presne povedať, koľko budú nové služby stáť. Sú totiž súčasťou projektu Elektronické služby národnej evidencie vozidiel, ktorý zahŕňa aj nákup špeciálnej techniky do policajných áut a stojí 40,5 milióna eur.

Zdroj: etrend.sk

Prečítajte si aj: Môžete z auta odstrániť nálepky kontroly originality? Áno!

                          Autá s pravostranným riadením na našich cestách? EÚ vraví áno!