Poradie 5 najpredávanejších modelov roka 2018 je nasledovné: Škoda Octavia Combi, Škoda Octavia lifback, VW Passat Variant, ktorý predbehol Škodu Fabia a na piatom mieste je „nováčik“ rebríčka Kia Cee´d. Toto sú zistenia najväčšieho a najsledovanejšieho inzertného webu autobazar.eu

Slováci vyhľadávajú prémiové jazdenky, no kupujú lacné autá

Rebríček najvyhľadávanejších áut nekopíruje rebríček najpredávanejších. Rozdiel je hneď na 1. mieste. Najpredávanejšia je Škoda, najvyhľadávanejší Volkswagen. Druhou najvyhľadávanejšou značkou je síce Škoda, no ďalšie miesta majú Audi, BMW a Mercedes...

Kde sa kupujú jazdenky najviac?

Napriek tomu, že v Bratislavskom kraji sú v priemere najdrahšie, predáva sa tu najviac. Alebo je to práve preto? Web autobazar.eu má nasledovné zistenia: Až 22 % z celkového počtu predaných vozidiel pripadá na najmenší zo Slovenských krajov. Predaj tu stúpol o 1 %. Na druhom mieste je Nitriansky kraj. Tu predaj klesol zo 17 % na 15,4 %. Predminulý rok bol na treťom mieste Žilinský kraj, minulý rok už Banskobystrický kraj. V roku 2018 sa oproti roku 2017 predávali „mladšie“ jazdenky. Väčšina mala menej ako 5 rokov, druhou skupinou sú autá od 6 do 10 rokov, práve tá skupina bola najsilnejšia v roku 2017.

Najdrahšie jazdenky kupujú v Bratislavskom kraji, najlacnejšie v Nitrianskom

Najdrahšie jazdenky sa predávali v roku 2018 v Bratislavskom kraji, za priemernú cenu 11 809 eur. Naopak najlacnejšie v priemere kupovali v Nitrianskom kraji, v priemere za cenu 7 572 eur. 

Kombíky predbehli hatchbacky

Toto asi prekvapí viacerých, no dáva to zmysel. Ľudia chcú stále viac praktické a všestrannejšie autá. Najvyhľadávanejšou karosériou boli combi s podielom 31 %. Z prvého miesta vyradili hatchback s podielom 29,6 %. Výsledky sú veľmi tesné a rok po roku sa striedajú. V Banskobystrickom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji sa predalo najviac jazdeniek s karosériou hatchback, naopak v Žilinskom, Trnavskom, Košickom a Prešovskom kraji sa predalo viac combi.

Najobľúbenjšie jazdené SUV v SR sú Sportage, Qashqai a ix35

Prvé dve priečky sú identické s poradím v roku 2017. V TOP 10 sa v roku 2018 oproti roku 2017 objavili nováčikovia - Ford Kuga, Hodna CR-V a VW Touareg. Najpredávanejšie „kombíky“ boli v roku 2018 Škoda Octavia Combi, Volkswagen Passat Variant a Škoda Fabia Combi. Skokanom rebríčka je Kia Cee´d SW, ktorá poskočila z 13. priečky na 6.

Naj kombinácia Slováka? Diesel, manuál, predokolka v čiernej

Slováci uprednostňujú diesel. V roku 2018 sa predalo 63,2 % jazdeniek s dieselovým motorom Dlhodobé prvenstvo si držia jazdené vozidlá s manuálnou prevodovkou. Tých sa predalo 75,7 %. Podiel zákazníkov, ktorí berú automatickú prevodovku každoročne rastie, aktuálne je to 24,3 %. Logickú dominanciu si držia jazdenky s predným náhonom (77,8 %) pred štvorkolkami (17,8 %). Z toho vyplýva, že pohon zadných kolies tvorí len necelých 5 %.

Trend vo farbách zostal bez veľkých zmien. Stále platí, že vozidlá čiernej farby sú na Slovensku najpredávanejšie. Obľube sa ďalej tešia karosérie v rôznych odtieňoch šedej a neutrálna biela farba. Do Top 10 najobľúbenejších farieb sa v roku 2018 dostala aj zelená farba.

zdroj štatistík: autobazar.eu