Vypátrať informácie o globálnych predajoch kombíkov nie je úplne triviálne, našťastie nám v tomto pomohol analytik Felipe Munoz, vo svojom odbore známy, rešpektovaný a často citovaný odborník nadnárodnej spoločnosti JATO Dynamics, ktorá patrí ku svetovým lídrom zberu a spracovania automobilových dát.

Práve vďaka jeho pátraniu v záznamoch vieme, že si vlani motoristi po celom svete kúpili približne 1,69 milióna áut typu kombi, čo predstavuje medziročný nárast o zhruba jedno percento.

Najväčší záujem je v Európe a Turecku

V kumulovaných číslach však ide o stále veľmi mali podiel. Na celom svete sa v roku 2024 predalo (aj s pickupmi, respektíve ľahkými úžitkovými vozidlami) asi 89 miliónov automobilov, takže kombi momentálne drží necelé dve percentá trhu.

A ktorý model je najžiadanejší? Z prieskumu 153 trhov vyplýva, že prvé miesto opäť po roku patrí Subaru Outback. Predalo sa ich cirka 210 tisíc a najväčšiu zásluhu na tom skutočne majú zákazníci v Spojených štátoch, ktorí si od dílerov vlani odviezli 168 771 kusov.

Preberie Škoda štafetu?

Môžete samozrejme namietať, že nejde tak úplne o kombi, pretože japonská štvorkolka má zodvihnutý podvozok a dala by sa zaradiť tiež medzi crossovery. Táto debata ale nie je na mieste, respektíve aktuálna (a v rebríčku posudzovaná) generácia Oubacku je rozhodne viac kombi, ako nedávno predstavený nástupca, ktorý sa presúva medzi SUV.

Z toho by mohli mať radosť v prvom rade v Mladej Boleslavi. Ich Octavia Combi sa totiž stala druhým najpredávanejším kombíkom na svete, s počtom 146 tisíc áut. Inak povedané, ak bude najnovší Outback skutočne preradený do inej triedy, Škoda sa zrejme bude môcť čoskoro pochváliť najžiadanejším kombi na svete!

Jedno z troch predaných kombi je z Koncernu

Otázka však znie, či záujem jej zákazníkov vydrží. Zozadu totiž dotiera Toyota Corolla Touring Sports (123 000 ks) a niečo nám hovorí, že do poradia na prvých troch miestach bude chcieť prehovoriť aj štvrtá Dacia Jogger (96 000 kus).

Len pripomíname, že až 68 percent vozidiel typu kombi sa predá v Európe a Turecku, pričom takmer jedno z troch týchto vozidiel pochádza z produkcie koncernu Volkswagen. Nasleduje Subaru, Toyota, Stellantis a skupina Renault.

zdroj: JATO Dynamics