Určite ste si všimli, že takmer vždy keď začne z oblohy padať niečo iné ako dážď, tempo premávky klesá aj o polovicu. Tento jav spomalenej jazdy môžeme pozorovať najmä v mestách. Ľudia spod Tatier sú odolnejší a zvyknutí na kruté podmienky. No Fíni sú na úplne inej úrovni.

Na Slovensku nemôžeme po cestách legálne jazdiť s autom, ktoré má obuté pneumatiky s hrotmi. Túto zimu to bolo trochu na škodu. Určite ste zachytili správu, že vo Fínsku padol rýchlostný rekord v jazde po ľade. Janne Laitinen opäť obul svoje Audi RS6 do pneumatík Nokian a vyrazil do fínskeho Botníckeho zálivu, kde je 12 km dlhá ľadová dráha.

Pneumatiky s kovovými hrotmi sú na jazdu po ľade a snehu ako stvorené. Ak však ide o rýchlostný rekord, svoju úlohu určite zohráva aj auto.

V dvoch jazdách dosiahol priemernú rýchlosť 335,713 km/h. Zabudnite na to. Máme tu nový rekord. Tento raz prišiel do Rolanda Mayera s upravenou RS6. MTM RS6 Nardo Edition s výkonom 597 kW (800 k) dosiahlo v dvoch jazdách priemernú rýchlosť 362,5 km/h. Aj pri tomto rekorde boli pneumatiky Nokian. Konkrétne Hakkapeliitta 8.

Na Slovensku zamrznutý záliv nemáme. Zľadovatené cesty ešte kde tu nájdeme. Doma to však radšej neskúšajte a rekord nechajte vo Fínsku.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj: Audi S3 sedan dostane 300 koní a A3 sedan dĺžku ako A4

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov