V Nemecku si zaumienili predať do roku 2020 jeden milión elektromobilov. Tento cieľ bol však príliš odvážny, vláda už vyjadrila podporu pre výrobcov akumulátorov. Ani to však nemusí stačiť. Možnou náplasťou sú rôzne startup spoločnosti, ako napríklad Sono Motors.

Sú solárne články na autách reálne prínosné?

Tá úspešne otestovala model Sion, ktorý je konštruovaný ako malý elektromobil. S maximálnym výkonom 80 kW (110 k) a 250 Nm nejde o žiadne omračujúce hodnoty. Maximálna rýchlosť je 140 km/h a na dojazd by mal zvládnuť 250 km.

Zaujímavosťou je karoséria, na ktorej streche, dverách a zadných paneloch je umiestnených 330 solárnych článkov. K dispozícii je pritom obvyklá výbava, ako vyhrievanie sedadiel, klimatizácia alebo plnohodnotný infotainment.

Výroba by mala začať v druhej polovici 2019 v niektorej nemeckej továrni. Sono Motors má pritom už približne 6 600 objednávok a cena by mala začínať na úrovni okolo 16 až 17-tisíc eur. Čo si o podobnom projekte myslíte vy? Na jednej strane je to naozaj efektívne využitie slnečnej energie (vieme, aká je teplá čierna karoséria auta v lete), čo však s možnými poškodeniami solárnych článkov? Sú chránené voči drobným oderkom na parkoviskách alebo si pri každom ťuknutí musíte vymeniť dvere za +- 5 000 eur?

Zdroj: auto-news

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov