Vlastne by sme spojenie „štvorlístok Quadrifoglio“ takto dohromady asi písať nemali. Ak to náhodou netušíte, Quadrifoglio je práve taliansky výraz pre štvorlístok. Prvýkrát symbol šťastia namaľoval na auto Uga Sivocciho v rámci pretekov Targa Floria automobilový dizajnér a inžinier Giuseppe Merosi. A stalo sa tak už v roku 1923. Samozrejme by to nebol úspešný štvorlístok, keby preteky nevyhral, žiaľ, Sivocci sa o pár mesiacov zabil pri nehode v aute, ktoré... žiadny lístok nemalo. Kvôli komplikáciám s lakovaním mu ho na karosériu nestihli namaľovať.

Piloti, mechanici i technici boli dosť poverčiví na to, aby číslo 17, v ktorom sa ich kolega zabil, úplne vyradili, a v nasledujúcej sezóne už mali všetky Alfy svoj vlastný štvorlístok. Nebol však v bielom štvorci ale trojuholníku, zo štyroch pilotov totiž ostali len traja a toto bolo dojemné vyjadrenie spomienky na kolegu, ktorá vydržala dodnes.

Po druhej svetovej vojne sa Quadrifoglio začalo používať na označenie zvláštnych ale sériových športových modelov Alfa Romeo. Prvýkrát sa štvorlístok objavil na boku Giulie TI Super z roku 1963, ktorej sa bežne hovorilo aj Giulia Quadrifoglio. Išlo o súťažný variant sedanu, ale mohli ste si ho kúpiť aj bez pretekárskych ambícií, pričom na predných blatníkoch mal zelený štvorlístok bez trojuholníka.

Spolu s týmto logom oslavuje 60. výročie aj spoločnosť Auto Delta, ktorá sa špecializovala na stavbu pretekárskych áut využívajúcich Alfy. Z jej výtvorov môžeme spomenúť napríklad Giuliu Sprint GTA z roku 1965 či rôzne prototypy na 24-hodinovky v Le Mans.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Štvorlístok je v kurze

Reálne sa však štvorlístok začal používať na sériových vozidlách Alfa Romeo až neskôr, konkrétne v 60. rokoch minulého storočia. Dnes je to znak pre športové modely, najnovším dielom so štvorlístkom je unikátna Giulia SWB zo spojenia Alfa Romeo a Zagato. Zatiaľ nie je isté, či nás značka tento rok s niečim prekvapí. Uvidíme však, k čomu sa Taliani "dokopú", možno by sme sa mohli dočkať nejakej limitovky práve so štvorlístkom v znaku.

Zdroj: Alfa Romeo