Poznáte to, chystáte sa na dlhšiu cestu, no neviete, koľko máte v nádržke do ostrekovačov kvapaliny. Preventívne zastavujete na čerpacej stanici, kupujete niekoľkolitrové balenie a nalejete ho priamo na čerpacej stanici. V tom lepšom prípade vám vojde všetko a prázdny obal skončí po pár sekundách v odpade. V tom horšom, ako to už v živote chodí, nejaký ten liter vo fľaši zostane. Takže šup s ňou do kufra a tam sa celú cestu prevaľuje zo strany na stranu. Búcha, zavadzia a nezriedka aj vyteká...

Manipulácia s plniacou pištoľou je jednoduchá a zvládne ju naozaj každý.

Ide to aj inak

Na viacerých čerpacích staniciach SLOVNAFT sa to dá už aj inak. Žlto-čierna spoločnosť v tomto ako prvá vzala rozum do hrsti a na vybraných čerpacích staniciach (momentálne ich je na území západného Slovenska 18, čoskoro pribudnú ďalšie) ponúka tankovanie kvapalín do ostrekovačov priamo zo špeciálnych výdajných stojanov umiestnených vedľa stojanov na palivo. Kvapalinu si tak môžete doplniť prakticky zároveň s tankovaním paliva. Výhodou je, že si natankujete presne toľko kvapaliny, koľko potrebujete a v aute sa vám tak už nemusia povaľovať fľašky so zvyškami kvapalín. Zároveň neprodukujete zbytočné plastové odpady. Tomu hovoríme dať dve muchy jednou ranou.

Výdajné miesto kvapaliny do ostrekovačov je dobre označené, takže ho na čerpacej stanici ľahko nájdete.

Osobná skúsenosť je na nezaplatenie

Za kvapalinu do ostrekovačov sa dá, rovnako ako za palivo, platiť hotovosťou, platobnou kartou alebo palivovými kartami Mol Group Cards. Autom mierim k výdajnému stojanu a idem vyskúšať, ako to s čerpaním kvapaliny naozaj je. Ten je skutočne dobre označený aj s jednoduchým návodom ako postupovať. Dĺžka tankovacej hadice je dostatočná, aby ste kvapalinu pohodlne doplnili aj v prípade, že autom zastavíte o niečo ďalej od stojanu alebo nádržku máte kdesi na druhej strane motorového priestoru. Obsluha je ľahká, prúd kvapaliny navyše tečie samospádom, takže v nádržke nepení a pri doplnení po okraj vám nevystrekne. Na displeji výdajného stojanu pritom zreteľne vidíte množstvo aj cenu kvapaliny, takže si presne viete spočítať, koľko za ňu pri pokladni zaplatíte.

Prípojná hadica je dostatočne dlhá na to, aby ste sa pohodlne dostali aj k plniacim hrdlám umiestneným na opačnej strane.

Kvapalinu do ostrekovačov dopĺňala aj pani z auta pred nami, čo znamená, že doplniť kvapalinu do ostrekovačov môžete zároveň s dopĺňaním paliva. Táto služba sa stáva medzi vodičmi populárnou a z vlastnej skúsenosti viem prečo. Na stojane je síce uvedený minimálny odber 2 litre, no nik vás nebude karhať za to, ak to bude menej. Podobne ako ma nikdy nekarhali za to, keď som do bandasky pre kosačku natankoval menej ako 5 litrov, aj keď to je na stojane uvádzaný minimálny odber.

Momentálne je čerpanie kvapaliny do ostrekovačov možné na viacerých čerpacích staniciach na Západnom Slovensku, spoločnosť SLOVNAFT však už v dohľadnej dobe chystá jej rozšírenie aj do ostatných regiónov Slovenska.

Priamo na výdajnom stojane nájdete aj jednoduché pokyny na obsluhu.

Výhody čerpania kvapaliny do ostrekovačov priamo zo stojanu

- Natankujete len toľko, koľko naozaj potrebujete
- Nevytvárate zbytočný odpad z použitých plastových obalov
- Jednoduchá manipulácia
- Podporujete ekológiu a šetríte životné prostredie

Čísla na displeji výdajného stojana sú veľké a ľahko čitateľné aj z diaľky. Počas dopĺňania kvapaliny tak presne vidíte množstvo aj aktuálnu cenu za doplnený objem.