Nemecký ADAC má v tejto chvíli viac ako 21 miliónov členov a práve k nim smeruje najnovšia výzva predsedníctva v čele Christianom Reinickem.

„V posledných týždňoch sa veľmi jasne ukázala závislosť našej krajiny na ruskej energii. O to dôležitejšie je čo najrýchlejšie ju znížiť a môže tomu prispieť každý jednotlivec,“ pripomína prezident druhého najväčšieho autoklubu na svete.

ADAC má samozrejme na mysli spotrebu každého člena, respektíve jeho vozidla, ktorú je podľa klubu možné úpravou jazdného štýlu znížiť o dvadsať percent. „Pri cestovaní automobilom sa dá využiť viacero možností a dôležitú úlohu pri tom zohráva rýchlosť, predvídavosť a plynulosť,“ uvádza na svojich stránkach nemecký klub.

„Zároveň vás prosíme, aby ste zvážili, či sa pri niektorých cestách nezaobídete bez svojho auta. Ak máte prístup k verejnej doprave, skúste ju využívať o niečo viac. Niektoré krátke trasy sa dajú zvládnuť i na bicykli alebo pešo.“ Nemecká spolková vláda medzičasom oznámila, že sa chce v reakcii na vojnu na Ukrajine definitívne vzdať ruskej ropy do konca tohto roka.

zdroj: ADAC