Bojovali sme až do konca. Ďakujeme vám za všetko,“ oznámili Nemci tento piatok, čím projekt solárneho elektromobilu Sion s okamžitou platnosťou ukončili. Vo finále je jeho vývoj i plánovaná výroba. Internetová stránka Automobilwoche pripomína, že Sono Motors nemali financie a chýbali im tiež predbežné objednávky. Kam sa podeli pôvodné tisícky záujemcov (naposledy ich malo byť 45 tisíc), nikto nevysvetlil.

Firma uviedla, že sa chce sústrediť na solárne technológie a integrovanie slnečných panelov do áut iných výrobcov. Zároveň prepustí tri štvrtiny zo 400 súčasných zamestnancov a odchod už ohlásil aj šéf technického oddelenia Thomas Hausch.

Sono Motors pripravuje reštrukturalizáciu, pritom pred pár týždňami ich chystaný model úspešne absolvoval nárazové testy. Že nemeckú spoločnosť nečaká žiarivá budúcnosť, však naznačoval i masívny prepad akcií.

Firma bola kótovaná na severoamerickej technologickej burze Nasdaq a spočiatku jej akcie mali hodnotu takmer 25 dolárov. Ich hodnota ale postupne spadla na 81 centov. Kapitálový trh nedával Nemcom veľkú šancu na ich obchodný model už začiatkom minulého roka, rozhodli sa ale pokračovať, dúfajúc, že nájdu ďalších investorov.

Sono Motors prišla svojho času podporiť Whoopi Goldberg.

Zakladateľ Sono Motors, Laurin Hahn, bol schopný na svoj sen vyzbierať od roku 2016 až 330 miliónov eur. „Navzdory 45 tisícom predbežných objednávok na model Sion sme boli nútení reagovať na pokračujúcu nestabilitu na finančných trhoch a zefektívniť naše podnikanie,“ tvrdí Hahn, ktorý má tým zefektívnením samozrejme na mysli ukončenie projektu solárneho elektromobilu.

Je pozoruhodné, že sa napriek vyššie vyzbieranej čiastke zakladateľ firmy nezabudol na sociálnych médiách posťažovať na nedostatok vládnej podpory. „Zaujíma nás, či sú inovácie v Nemecku skutočne žiadané, pretože sme ich nezažili. Od Bavorska sme dostali počas siedmych rokov len 12 tisíc eur,“ pripomenul Laurin Hahn.Podobne ako Tesla, aj Sono Motors malo značnú fanúšikovskú základňu, na adresu firmy si však aktuálne neodpustili ani kritiku: „Keď prišiel Sion, bolo to niečo nové, vzrušujúce a lacné. Teraz to vyzerá, že by ste ani po dvoch rokoch nemali nič, čo by stálo za to, aby sme si to kúpili,“ upozornil jeden z bývalých priaznivcov pod videom na YouTube.

zdroj: Sono Motors, Automobilwoche, Twitter