Ak to náhodou nie je jasné, nejde o prototyp. Sono Motors so sídlom v Mníchove predstavuje Sion ako produkčný automobil a má dokonca už i stanovenú cenu. Výrobca si za neho bude účtovať 29 900 eur, akurát nie je z jeho stránok úplne jasné, či ide o čiastku so započítanou štátnou dotáciou 6000 eur, alebo bude päťdverový minivan dostupný za 23 900 eur. Vyzerá to, že zrejme „bé“ je správne.

Ak zvážime, koľko dnes stoja elektromobily (najlacnejšia Dacia Spring od 19 tisíc eur), vyzerá cenovka Sionu skutočne zaujímavo, stojí však za pripomienku, že pôvodné ambície firmy boli ešte väčšie – zo začiatku svoj projekt uvádzali s tým, že sériové vozidlo bude stáť len 16 000 eur.

Aby sme Sionu nekrivdili, o zdraženie sa postarali nielen extrémne stúpajúce ceny surovín na výrobu batériových článkov, ale tiež fakt, že tvorcovia zvýšili plánovanú kapacitu akumulátorov z 35 na 54 kWh, čo je ekvivalent približne 21 litrov benzínu.

Pomerne realisticky vyzerá tiež dojazd. S elektromotorom naladeným na 120 kW, teda 163 koní a 270 Nm, ale zároveň s pohotovostnou hmotnosťou 1730 kg, výrobca uvádza akčný rádius podľa metodiky WLTP 305 kilometrov. O ďalšie predĺženie sa potom majú postarať solárne panely a zo strany Sono Motors je minimálne sympatické, že neuvádzajú len to najlepšie možné namerané číslo ale i to najhoršie.

Spomínaných 245 kilometrov za týždeň vďaka fotovoltaickým panelom síce dostanete, ale podľa prehľadnej tabuľky na ich webe to platí len pre jún a za predpokladu, že bude skutočne slnečno. Pri horšom počasí dojazd spadne na 154 km a ak bude vyslovene celých sedem dní zamračené, ani v júni nemáte počítať s predĺžením dojazdu o viac ako 77 km/týždeň.

Od tohto mesiaca sa akčný rádius už len skracuje, pričom najhoršie vychádza v decembri: 70 km počas slnečných dní, 35 km polooblačno a 21 km za týždeň pod mračnami. Pri svojich prepočtoch Sono Motors používa ako príklad podnebie Mníchova, takže je samozrejme nutné brať do úvahy fakt, že niekde na francúzskej riviére či v Portugalsku budú priemerné čísla vyššie, naopak smerom na sever budú s ubúdajúcim slnkom klesať.

V takom prípade bude nutné siahnuť po nabíjačke, pričom vďaka 400-voltovej architektúre auto zvládne po pripojení na jednosmerný systém výkon 75 kW.

Aj keď môže Sion zvonku vyzerať ako Dacia Dokker či Nissan NV200 obložený solárom, pravdou je, že s bežnou konfekciou nemá prakticky nič spoločné. Nemci vyvinuli vlastnú kompletne recyklovanú hliníkovú platformu, ktoré je kompatibilná s akumulátormi s kapacitou až 120 kWh a je preto zrejmé, že majú časom v pláne predstaviť ďalšie autá.

Aj s ohľadom na veľmi jednoduchý dizajn by sa mohlo zdať, že Sono Motors cieli na zákazníkov, ktorí autá v podstate neznášajú a berú ich len ako nutné zlo potrebné na presun z A do B. Pri pohľade na výbavu to však vyzerá, Sion nemá svoju posádku len previezť a vypudiť.

Na jeho palube sa nachádzajú elektricky ovládané okná, zadné sedačky delené v pomere 60:40, predné s vyhrievaním a vodičovo s výškovým nastavením, automatická klimatizácia či infotainment s 10-palcovým dotykovým displejom, ktorý si rozumie s Apple CarPlay a Android Autom, má bluetooth, digitálne rádio, USB C konektory a navyše je k tomu i aplikácia Sono App na vzdialenú kontrolu či ovládanie. Jednoducho bežné auto i so systémom e-call.

Nemáme pochybnosti o tom, že ani vyššie spomenuté parametre mnohých nepresvedčia a to je v poriadku. Ak vás ale predstava podobného auta v garáži... vlastne na slnku pred domom láka, mohlo by vás zaujať i pár finálnych údajov, ktoré vám ešte dlžíme.

Sono Motor Sion je dlhý 4470 mm, široký len 1580 mm, vysoký 1660 mm a má rázvor náprav 2830 milimetrov. Podvozok má svetlú výšku 165 mm, batožinový priestor objem 650 litrov a po sklopení sedadiel dostanete 1250 litrov.

Ako sme spomenuli na začiatku, Sion sa bude vyrábať vo Fínsku, konkrétne u známeho dodávateľa komponentov pre automotive, firmy Valeo. Produkcia sa rozbehne v druhej polovici 2023 a v priebehu šiestich rokov má byť postavených 257 tisíc áut. To možno vyzerá neskromne, Nemci ale tvrdia, že už v tejto chvíli evidujú 19 tisíc objednávok.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 7 obrázkov

zdroj: Sono Motors