Podľa informácií z portálu Lada Online odvolávajúcich sa na zdroje priamo z Togliatti je vývoj projektu s kódovým označením Niva-3 už v realizácii. Ako ďalej napísala ruská agentúra TASS, reálny vývoj novinky naznačil aj prezident automobilka AvtoVAZ, Yves Karakatzains, rovno však priznal, že skôr ako v roku 2022 novinka určite nepríde.

Aktuálna Lada 4x4 údajne nemá najmenšie problémy s dopytom, automobilka skôr nestíha vyrábať, s nástupcom sa preto nijak neponáhľa. Podľa zdrojov z AvtoVAZ, vývoj novinky potrvá priemerne 4 roky.

Na platforme B0

V decembri 2019 sa objavila informácia, že novinka bude stáť na aliančnej platforme označenej B0, bude však doplnená o pomocný rám z masívnych výliskov. Ako ďalej uvádza Lada Online, ešte nie je rozhodnuté ani o definitívnej podobe dizajnu. Spočiatku sa síce šírili správy, že koncept Lada 4x4 Vision je nová Lada 4x4, pravdou však je, že dizajnéri, technológovia a ekonómovia musia nájsť spoločnú reč, čo by bolo pri podobne extravagantnom aute asi nereálne. Dizajn by však mal v hrubých rysoch zodpovedať spomínanému konceptu. Prvá predvýrobná séria nového modelu by mala byť hotová už v roku 2021, sériová výroba sa má rozbehnúť v roku 2022 a v nasledujúcom roku by sa mali autá dostať k prvým zákazníkom. Toľko aspoň podľa posledných správ z polovice januára 2020.

Zo Chevroletu opäť Lada

V decembri 2019 odkúpil podnik AvtoVAZ od koncernu GM 50 % podielu v ich spoločnom podniku, kde sa vyrábal model Chevrolet Niva. Spolu s podielom AvtoVAZ získal opäť právo predávať model pod značkou Lada. Dňa 13. januára 2020 to na tlačovej konferencii oficiálne oznámil Olivier Morne, viceprezident AvtoVAZ pre predaj a marketing. Čoskoro tak začne z rovnakých výrobných liniek schádzať namiesto Chevroletu Niva zmodernizovaná verzia označená už Lada Niva. Nastane tak zaujímavá situácia, kedy bude mať AvtoVAZ v ponuke dve terénne verzie, klasickú Ladu 4x4 a civilnejšie orientovanú Ladu Niva.

Chevrolet Niva sa opäť premenuje na Lada Niva.