Aby mohli začať nejaké výstrahy o problematických konkrétnych miestach medzi Mercedesmi vôbec kolovať, musia ich najprv autá tejto značky pozbierať. V tejto chvíli dokáže výmole, hrbole, ale tiež spomaľovacie retardéry rozpoznať nová trieda C, trieda S a elektrická limuzína EQS.

Ak riadiace jednotky týchto áut prejazd nerovnosti zaregistrujú a majitelia majú zaregistrovanú službu Car-to-X Communication, sú patričné informácie spoločne s údajmi o polohe v reálnom čase odoslané pomocou internetu na Mercedes Cloud.

Nové Mercedesy

Ostatné stuttgartské stroje v okolí sú o danej lokalite informované prostredníctvom výstražnej ikony v navigačnom systéme a približne desať sekúnd pred dosiahnutím presnej polohy nerovnosti je vodič navyše upozornený výstražným zvukovým znamením a zvýraznením príslušného spomínaného piktogramu.

Dostupné už pre 3 milióny Mercedesov

Mercedes hovorí, že schopnosť prijímať tieto dáta majú v tejto chvíli všetky modely vyrobené po roku 2016 a podľa firmy sa to tým pádom týka približne 3 miliónov áut po celom svete. Hlavným predpokladom fungovania je však v každom prípade aktivovaný online servis Car-to-X Communication.

Nové Mercedesy

Kým staršie vozidlá budú šoférov upozorňovať všeobecnou hláškou „Traffic event ahead“, teda niečo ako „Pred vami je dopravná udalosť“, triedy C, S a EQS budú viac špecifické a rovnom vám oznámia buď „pozor, výmoľ“ alebo „pozor, spomaľovací retardér“. 

Tieto výstrahy budú od počiatku dostupné v 36 jazykoch a aby nedochádzalo ku zbytočnému poplachu, tri uvedené modely nebudú zbierať úplne všetky „anomálie“. Aby došlo k záznamu, je nutné dosiahnuť určitú medznú hodnotu pri náhlej kompresii či odskoku odpruženia na prednej i zadnej náprave s určitým časovým odstupom. 

Nové Mercedesy

Podobným spôsobom sa cez rozhranie Car-to-X zaznamenávajú aj udalosti spojené s aktiváciou stabilizácie auta pri intenzívnom bočnom vetre. Ak elektronický asistent skutočne zasiahne do riadenia či brzdového systému, opäť sa to zaznamená na cloud a vodiči idúci v závese môžu byť na rizikové poryvy vetra okamžite informovaní. Rovnako sa budú šíriť tiež informácie o námraze, práci na ceste, dopravných nehodách, poruchách, zníženej viditeľnosti či silnom daždi, či snežení.