„Novšie autá sú spoľahlivejšie, odolnejšie a na cestách vydržia dlhšie,“ dodáva Mark Seng.

Priemerný vek vozidiel v USA dosiahol hodnotu 11,5 roka podľa prieskumu agentúry IHS Automotive. Ide o rekordne vysokú hodnotu, priemerný vek nebol nikdy tak vysoký. Američania minulý rok zaregistrovali viac ako 17 miliónov nových vozidiel. V rovnakom období nechali zošrotovať 11 miliónov vozidiel. V roku 2014 pribudlo na cesty teda 6 miliónov automobilov. V Spojených štátoch amerických jazdí v súčasnosti približne 257,9 milióna osobných a ľahkých úžitkových vozidiel.

Vyššia spoľahlivosť

Ako je  teda možné, že priemerný vek automobilov stúpa? Odpoveď je jednoduchá. Vďaka vyššej spoľahlivosti vydržia novšie autá dlhšie, než ich predchodcovia. Ľudia si teda pri kúpe nového auta ponechajú aj staré, prípadne ho predajú. „Dnešné vozidlá jednoducho vydržia dlhšie, než kedykoľvek predtým,“ hovorí Mark Seng, z agentúry IHS Automotive. V minulosti výrobcovia zásadne vylepšili spoľahlivosť rôznych modelov a dnes sa to prejavuje na trhu s ojazdenými autami. Majitelia si nechávajú autá omnoho dlhšie, než kedykoľvek predtým.


Čo to znamená vo svete čísel? K dnešnému dňu je na cestách približne 14 miliónov vozidiel starších ako 25 rokov. Čo je oproti roku 2002 nárast o 4 milióny vozidiel! Teda automobily, ktoré vyrobili v roku 1990 a skôr. 


V prípade vozidiel s vekom 16 až 24 rokov je nárast ešte markantnejší. Dnes ich je na cestách 44 miliónov, v roku 2002 to bolo len 26 miliónov. Nárast spoľahlivosti automobilov v 90. rokoch bol najvýraznejší. „Novšie autá sú spoľahlivejšie, odolnejšie a na cestách vydržia dlhšie,“ dodáva Mark Seng.

Priemerný vek áut rastie

Priemerný vek automobilov na Slovensku a USA je približne rovnaký okolo 11,5 roka.

A ako sa vyvíja situácia na Slovensku? Priemerný vek vozidiel na cestách je približne 11,5 roka. V minulosti poklesol najmä vďaka zavedeniu šrotovného, ktoré dostalo z ciest najstaršie kúsky. Do budúcnosti nás však čaká pravdepodobne podobný vývoj ako USA. Teda opätovné starnutie vozového parku. Otázka je ako na tom budú dnešné moderné autá plné elektroniky. Pretože v 90. rokoch a na prelome tisícročia boli autá v porovnaní s dnešnými relatívne jednoduché. 


A ako sa vyvíja predaj nových áut u nás? V prvom polroku 2014 zaregistrovali policajti 35 992 nových osobných vozidiel. V rovnakom období roka 2015 pribudlo 37 177 automobilov (nárast o 3,29 %). 

Zdroj: IHS Automotive