1. október 2023 je tu čo nevidieť

Rozhodovanie poslancov o zákaze parkovania na chodníkoch bolo (jemne povedané) kostrbaté. Najprv zákaz v minulosti schválili, ten stihol aj vstúpiť do platnosti, aby ho v minulom roku zrušili a odložili až na október 2023. Novelu následne podpísala aj prezidentka, pričom zámerom bolo dať samosprávam viac času na prípravu.

Nateraz platí všetko po starom, teda podmienka zachovania voľnej šírky na chodníku v rozsahu 1,5 metra. Poslanci však predsa len k jednej úprave pristúpili. Obmedzili toto pravidlo len na vozidlá s hmotnosťou do 2,8 tony, namiesto pôvodných 3,5 tony. Pozor si tak musia dať napríklad majitelia niektorých áut kategórie MPV. Tieto pravidlá nateraz stále platia, avšak nie nadlho.

Od 1. októbra 2023 začne znovu platiť zákaz parkovania na chodníkoch mimo vyznačených miest. Neprekvapivo, zmena naďalej vyvoláva obavy týkajúce sa chýbajúceho priestoru na vytvorenie dostatku legálnych parkovacích miest v mnohých mestách. Už teraz si tak treba pripraviť na frekventovaných mestských uzloch pevné nervy, a to najmä v období krátko po zavedení tejto novinky, kým si na ňu motoristi zvyknú.

Pôjde zároveň o zaťažkávaciu skúšku pre samosprávy. Tie dostali vďaka odloženiu zákazu rok a pol k dobru na to, aby sa riadne pripravili a prichystali vodorovné i zvislé dopravné značenie.