Za ukončením štrajku je kompromis. Tarifné mzdy zamestnancov vzrastú od 1. apríla tohto roka o 2,4 %. Január budúceho roka prinesie ďalších 2,3 %. Zamestnanci dostanú navyše jednorazové platby vo výške 280 eur. Súčasťou dohody je aj zníženie týždenného pracovného času z 37,5 hodiny na 36 hodín. Pracovníci však budú musieť byť na pracovisku prítomní aj naďalej 37,5 hodiny. 90 minút sa však započíta na konto pracovného času.

Odbory ustúpili zo svojich pôvodných platových požiadaviek, no napriek tomu hovoria o morálnom víťazstve. "S výsledkom sme spokojní, celé nás to stálo veľa síl. Momentálne ani nie je tak dôležité, o koľko percent sme navýšili platy, ale považujem to celé skôr za morálne víťazstvo. Pretože je veľmi ponižujúce, čo predviedlo vedenie spoločnosti. Som rád, že sa nám podarilo uchrániť česť našich zamestnancov pred celým Slovenskom a, samozrejme, aj pred ostatnými kolegami v rámci koncernu," povedal šéf podnikových odborov Zoroslav Smolinský.

Za zrušením štrajku stojí kompromis. Zamestnávateľ odborom splnil 80 až 85 % všetkých požiadaviek.

Slovenská ekonomika štrajkom ohrozená nebude.

VW, ktorý pôvodne navrhoval zníženie platov o 4 % je s výsledkom dohody spokojný. "Dohodu sa nám podarilo dosiahnuť za rokovacím stolom. Výsledok zodpovedá našej ponuke zvýšenia mzdy a zároveň skrátenie pracovného času. Pre našich zamestnancov sú to atraktívne podmienky," uviedol člen predstavenstva pre personálnu oblasť VW SK Eric Reuting.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  Prvý slovenský štrajk v automobilke? Vo VW možno už vo štvrtok