Malá atómová elektráreň alias 8,4 litrové V10 monštrum pod kapotou Vipera

Malá atómová elektráreň alias 8,4 litrové V10 monštrum pod kapotou Vipera

Predstavením dvoch nových farieb karosérie - Toxic Orange Pearl Coat a Bright Silver Metallic Clear Coat - sa Dodge Viper SRT10 teraz ponúka v dvanástich rôznych farbách, v šiestich verziách pásov s novou širšou konfiguráciou, v piatich rôznych kombináciach farieb interiéru s troma druhmi lemovania palubných prístrojov plus máte na výber zo štyroch rôznych druhov kolies. To je spolu viac ako 7 600 možných kombinácií vozidla Viper SRT10 2010. A to je najviac spomedzi všetkých modelových rokov.

Novinkou v ponuke modelu Viper je nižší prevodový pomer piateho prevodového stupňa (zmena z 0,74 na 0,80) na zlepšenie akcelerácie vo vysokých rýchlostiach. Zrýchlenie z 0 na 322 km/hod sa zlepšilo o 14 sekúnd. Za týmto zlepšením stoja skúsenosti tímu Chrysler Group LLC Street and Racing Technology ktoré nabrali na takmer 21 kilometrovom okruhu Nordschleife v nemeckom Nürburgringu.

Viper SRT10 prenáša výkon cez dvojkotúčovú spojku ZF Sachs, ktorá má o 18% nižšiu zotrvačnú hmotnosť, uľahčuje používanie spojkového pedála a zlepšuje radenie rýchlostí. Prenos výkonu na zadné kolá zabezpečuje odolná šesťrýchlostná manuálna prevodovka.

Brzdový systém je ďalší starostlivo vylepšovaný parameter modelu Viper SRT10 - 14-palcové brzdové kotúče sú z oboch strán zovierané viacpiestikovými strmeňmi Brembo 44/40 vpredu a Brembo 42/38 vzadu. Tento systém prináša špičkový brzdný výkon, menej ako 30,5 metra pri brzdení zo 100 na 0 km/hod.

Interiér Viperu je síce omladený, ale stále v ňom vidíte odkaz na prvú sériu.

Interiér Viperu je síce omladený, ale stále v ňom vidíte odkaz na prvú sériu.

Interiér modelového roku 2010 sa ponúka v nasledujúcich farbách: štandardná čierna, čierno-červená s červeným prešívaním, čierno-modrá s modrým prešívaním, čierna so stredne tmavou bridlicovosivou so stredne tmavým bridlicovosivým prešívaním a nakoniec čierna s prírodnou svetlohnedou s prvotriednymi sedadlami potiahnutými kožou, spodný prístrojový panel a dverové panely predstavené v modelovom roku 2009. Súčasťou balíka modelu Roadster s čiernou a svetlohnedou úpravou je sklápacia strecha v ladiacej svetlohnedej farbe.

Design Viperu je skutočne nadčasový. Ani rokmi nestráca na príťažlivosti

Design Viperu je skutočne nadčasový. Ani rokmi nestráca na príťažlivosti

Dodge Viper SRT10 ACR pre rok 2010 dostal okrem iného aj novú radiacu páku s krátkymi dráhami radenia. Profil zadného krídla a bočná doska krídla majú nový dizajn, vďaka ktorému vozidlo dosahuje zvýšený prítlak na zadnú nápravu. Tieto zmeny spolu s novým prevodovým pomerom piateho prevodového stupňa zvyšujú maximálnu rýchlosť o 6,5 km/hod

Vylepšené nezávislé zavesenie na všetkých štyroch kolesách používa veľmi tuhé účinné hliníkové ramená a tehlice. Od spoločnosti KW automotive North America pochádzajú športové vinuté pružiny s obojsmerne nastaviteľnými tlmičmi s externými tlakovými nádobkami.


Súčasťou aerodynamického balíka je bočné prítlačné krídlo predného nárazníka z uhlíkového vlákna a v siedmich polohách zadné nastaviteľné krídlo z uhlíkového vlákna. Aj vďaka nim dosahuje auto prítlak až 4 448 N pri rýchlosti 241 km/hod. Odľahčené kolesá, dvojdielne perforované brzdové kotúče StopTech a pneumatiky Michelin PS Cup len dotvárajú balík Dodge Viper ACR.

Viper SRT10 ACR je všetko možné, len nie náradíčko pre rozmaznané slečinky...

Viper SRT10 ACR je všetko možné, len nie náradíčko pre rozmaznané slečinky...

Pre modelový rok 2010 je naplánovaných niekoľko špeciálnych modelov v limitovanej edícii, vrátane edície Dodge Viper ACR 1:33 Edition. Tá vzdá hold novému rekordnému času na kolo pre sériové automobily stanovenému 24. novembra na pretekárskej dráhe Laguna Seca. Jedinečný dvojfarebný vzor karosérie - Black Clear Coat/Red Clear Coat - na tomto modeli tvorí protiklad k pôvodnému vzoru modelu Viper ACR. Výrazným prvkom interiéru je lemovanie palubných prístrojov v klavírovej čiernej s červenými prístrojovými ručičkami, ktoré dopĺňa šitie sedadiel s červeným akcentom. Model Viper ACR 1:33 Edition bude vyrobený len v 33 kusoch.

Model Viper ACR v edícii Vooodoo 2010 sa bude vyznačovať karosériou celou vo farbe Black Clear Coat s grafitovým pásom na strane vodiča lemovaným červenou farbou. S jedinečným pásom na karosérii a volante bude vyrobených len 10 vozidiel.

Ďalšie špeciálne modely s limitovanou edíciou budú oznámené vždy, ako sa bude blížiť dátum ich uvedenia na trh. Cena ponuky Dodge Viper 2010 bude tiež oznámená neskôr.


zdroj: Mercedes-Benz Slovakia