Vo svojom boji za obmedzenie rýchlosti na diaľniciach v Nemecku sa aktivisti združení pod hlavičkou skupiny Extinction Rebellion rozhodli pritvrdiť. Najnovšie demontovali po celej krajine približne 250 značiek, ktoré rušia obmedzenia rýchlosti na diaľniciach. Časť z nich podľa medializovaných informácií aktivisti rovno aj ministerstvu vrátili. Ako inak, demonštratívne rovno pred vchod do budovy.

O čo v rámci celej akcie išlo? „Už nečakáme na ministra dopravy,“ cituje Focus.de sebavedomé slová aktivistky Amelie Meyer bojujúcej proti klimatickej kríze. Tá tvrdí, že v Nemecku sa všetko priveľmi podriaďuje lobingu automobiliek, a preto musia spravodlivosť vziať takpovediac do vlastných rúk.

Florian Zander, hovorca celej kampane, adresoval nemeckému ministrovi dopravy Volkerovi Wissingovi otvorenú otázku: „Prečo nás núti, aby sme kvôli jeho notoricky známej nečinnosti sami zavádzali potrebné klimatické opatrenia?“ V časoch klimatickej a environmentálnej krízy už vraj neobstoja žiadne výhovorky.

Kde je pravda?

Aj nemecký Spolkový úrad pre životné prostredie sa nedávno prihovoril za obmedzenie rýchlosti. Konkrétne na 120 kilometrov za hodinu na diaľniciach a do 80 km/h na vidieckych cestách, resp. mimo obce.

Znížili by sa tak emisie produkované z dopravy, no nezodpovedanou otázkou zostáva, do akej miery - doterajšie štúdie ohľadom zníženia maximálnej rýchlosti totiž priniesli rozličné, priam rozporuplné odpovede.

Nemecko by tak zároveň prišlo o jeden zo symbolov svojich diaľnic, ktorým sa neobmedzená rýchlosť v priebehu rokov nepochybne stala.

Zdroj: Focus.de, foto: Tourenfahrer