Zvieratá musia byť zaistené proti pohybu

V prvom rade to hovorí zákon o cestnej premávke (8/2009 Z. z.), konkrétne jeho §51, odsek 3 – citujeme: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“

Nejde však len o zákon, ale aj o bezpečnosť. Predstavte si, že sa zviera niečoho zľakne (pokojne aj silného zvuku ako siréna či klaksón), skočí vám pod nohy a znemožní brzdenie, skočí vám na ruku a strhne volant alebo skočí na palubnú dosku a zablokuje výhľad.

Čo teda s tým a ako sa vyrovnať s uvedeným zákonom?

Pes, mačka, zajac, fretka… skrátka akékoľvek zviera má byť zaistené proti pohybu. Len v tom prípade budete mať istotu, že neohrozí cestnú premávku zasiahnutím šoférovi do riadenia alebo nebodaj vyskočením na cestu.
 

Postroj, autosedačka či klietka?

Na zabezpečenia zvieraťa proti pohybu máte veľa možností. Najistejšia je klietka alebo prepravný box. Pes alebo mačka v ňom majú pohyb maximálne obmedzený, takže budete mať istotu, že ostanú tam, kde majú byť. Na druhej strane, takýto uzavretý priestor môže zviera stresovať. Aby ste ho neobmedzovali fyzicky, vyberte dostatočne veľký box či klietku a počítajte aj s chvostom.
Klietky môžu byť z plastu (lacnejší variant) alebo z kovu – ten sa hodí pre väčšie zvieratá, kedy by plast nemusel byť dostatočne odolný. Platí, že čím dlhšia cesta, tým by mala byť klietka väčšia. Na druhej strane, ak pes či mačka nezvládajú  pobyt v klietke, nie je dobré ich trápiť na dlhých cestách a lepšie je vybrať si nejakú alternatívu. Mimochodom, samotná klietka je náklad, takže by ste ju mali takisto zaistiť proti pohybu (najlepšie ukotviť gurtňami či popruhmi).
 
Pohodlnejšou alternatívou (najmä pre väčšie zvieratá a tie, ktoré klietku či box neznesú) je bezpečnostný postroj. Nejde o bežný postroj, ten do auta je omnoho odolnejší a udrží zviera aj pri prípadnom náraze (mal by byť certifikovaný na použitie v aute). Postroje sa prichytávajú o hlavovú opierku alebo do zásuvky bezpečnostného pásu. Nezabudnite ho dobre utiahnuť, aby sa zviera nemohlo voľne po aute pohybovať. Ak uvažujete, že ho nahradíte obojkom, rovno na to zabudnite – v prípade nárazu by zviera mohol uškrtiť alebo mu spôsobiť vážne zranenia.
Poslednou alternatívou sú psie/mačacie/zvieracie autosedačky. Názov nie je úplne výstižný, sú to skôr také vaničky, ktoré sa takisto upevňujú o opierku hlavy, pás alebo o sedadlá. Zviera potom zaistíte vo vaničke samostatnými popruhmi, ktoré sú jej súčasťou. Vanička stresuje zviera menej než klietka či prepravný box, stres môžete znížiť aj tým, že vaničku pripevníte do vyvýšenej polohy, aby na vás zviera malo výhľad. Výhodou oproti postroju je, že chlpy ostanú vo vaničke a nie na sedadlách.
 
Mnohí predajcovia zameriavajúci sa na predaj áut dnes myslia aj na potreby majiteľov domácich miláčikov a ponúkajú praktické riešenia už v rámci originálneho príslušenstva. Desiatky druhov týchto doplnkov zoženiete aj v obchodoch s potrebami pre zvieratá.
 

Aj domáci miláčikovia si zaslúžia pohodlie

Pri cestovaním s domácimi miláčikmi myslite na to, že majú podobné potreby ako my – ľudia. Nezabudnite na pravidelný príjem tekutín (existujú špeciálne prenosné fľaše so zabudovanou vyklápacou miskou), na jedlo, prípadne na „pamlsky“ či kapsičky s dobrotami, ktoré im môžu pomôcť rýchlo zahnať hlad aj stres.
Dobrý nápad je tiež vziať so sebou obľúbenú hračku vášho zvieraťa, prípadne viac hračiek. Tie im môžu pomôcť uvoľniť sa a cítiť sa ako doma, aj keď bude pre nich prostredie úplne nové. Ak si nie ste istí, či zviera dlhšiu cestu zvládne, určite je lepšia najprv kratšia testovacia jazda na pol hodinku či hodinku.
 
A nezabudnite ani na správnu teplotu. V chladnejšom období je dobré vziať pre zviera nejakú deku či prikrývku. V lete zase nenechávajte zviera v aute samé ani na pár minút. Ak už to musíte urobiť, nechajte naštartované a pustenú klimatizáciu  – elektromobil či plug-in hybrid to dokáže aj bez „naštartovaného“ motora a obťažovania okolia hlukom a splodinami.


zdroj: KIA.com/sk
foto: Pixabay