Znie to až neuveriteľne, ale už po roku vývoja predstavila slovenská spoločnosť InoBat Auto prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete. Vďaka neuveriteľne rýchlemu vývoju tak dokážu Slováci ponúknuť podobný produkt ako prví na svete a získať výrazný náskok pred konkurenciou. Nové batérie ponúkajú zvýšenie prevádzkového dojazdu elektrických áut o 20 % (vraj vďaka vysokej optimalizácie priepustnosti a zvýšenej účinnosti batérií).

Nikel už nebude potrebný

„Naším dlhodobým cieľom je odstrániť nikel z našich batérií a ďalej rozvíjať anódové technológie, aby sme sa nakoniec mohli zamerať na 500 Wh/kg. Snažíme sa o zelený prístup v rámci celého dodávateľského reťazca, čoho dôkazom je okrem iného aj to, že naša linka vo Voderadoch bude využívať obnoviteľné zdroje energie. Tým, že ide o brownfield a nie greenfield projekt, sme šetrní k prírode, pôde, vode aj vzduchu,“ hovorí CEO spoločnosti, Marián Boček a zároveň upozorňuje na fakt, že InoBat Auto sa do roku 2023 chystá zákazníkom ponúknuť batérie s hustotou energie 330 Wh/kg a 1000 Wh/l.

Výroba od roku 2021

InoBat Auto začne s výstavbou výrobnej linky ešte koncom roka 2020, pričom sériová výroba prvých inteligentných akumulátorov je naplánovaná na rok 2021. Plány sú však omnoho väčšie, do roka 2025 chcú postaviť 10 GWh továreň, ktorá umožní znásobenie výrobných kapacít a zásobovanie európskych výrobcov elektromobilov. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa k tímu spoločnosti InoBat Auto nedávno pripojil aj Dr. Andy Palmer, čo je bývalý CEO automobilky Aston Martin. Ani on netají veľké ambície InoBat Auto. „Teší ma, že aj ja môžem byť súčasťou tímu v InoBat Auto. Naším cieľom je urýchliť implementáciu riešení elektromobility v Európe vyvinutím plne integrovaného hodnotového reťazca, ktorý zvýši globálnu konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva a poskytne dlhodobo udržateľné riešenie pre automobilový trh,“ hovorí Palmer.

zdroj: InoBat Auto