Systém možno, rovnako ako ABS považovať za revolučný! Americká agentúra pre bezpečnosť na cestách odhaduje, že stabilizačné systémy umiestnené v každom vozidle by dokázali znížiť počet tragických nehôd až o 1/3! V Európe má systém ESP medzičasom už 60% nových vozidiel predaných v r2009, čo je o 5% viac, než v r2008. Vyhodnotenie nových údajov firmou Bosch ukazuje, že sa tak deje predovšetkým vďaka značnému nárastu v segmente kompaktných vozidiel. V tejto triede vzrástol podiel áut vybavených ESP na piatich popredných európskych trhoch počas jediného roku z 23 na 39%.

Zaujímavý je aj údaj o miere systému v nových autách v jednotlivých krajinách. Najviac nových áut s ESP sa predá vo Švédsku, až 99%. Nasleduje Nemecko s 80% a prekvapivo Španielsko so 72%. Taliansko má 56% podiel a Francúzsko len 41 %.


Minulý rok začalo v nových modeloch vozidiel niekoľko výrobcov štandardne inštalovať zariadenie ESP. V roku 2009 bol naviac navrhnutý predpis EU, ktorý vstúpi do platnosti v novembri 2011. Ten hovorí, že všetky nové modely osobných a komerčných vozidiel musia byť vybavené týmto aktívnym bezpečnostným systémom. Uvedený predpis sa bude vzťahovať na všetky nové vozidlá od novembra 2014. To znamená, že o 4 roky už v Európe nebude možné kúpiť auto bez stabilizácie. Podľa všetkého sa to mierne dotkne ceny malých áut, ale prínos pre aktívnu bezpečnosť posádky, ale aj ostatných účastníkov premávky je ohromný!

zdroj: www.superdrive.sk