Bude chcieť EuroNCAP zaradiť do svojich testov tučné figuríny?

V rozbíjaných autách namiesto ľudí nastavujú svoj krk testovacie figuríny. Americká spoločnosť Humanetics prináša novinku práve v tejto oblasti. Firma vyvinula figurínu obéznych ľudí. Dôvodom na tento krok má byť zväčšujúci sa problém s obezitou obyvateľstva, najmä toho amerického.

Chris O'Connor, generálny riaditeľ spoločnosti Humanetics, uviedol, že obézny človek má v prípade nehody až o 78 % vyššiu šancu, že zomrie. Môže za to najmä tuk, ktorý sa nabaľuje v strednej časti tela. Väčšie rozmery následne spôsobujú, že telo nesedí v sedačke v ideálnej pozícii. Nová testovacia figurína váži 124 kg a jej BMI index je 35.

Je pravdepodobné, že ak niekto začne crashtesty s tučnými figurínami, tak to bude skôr americká IIHS. Ak však chceme byť presní, mali by ešte vzniknúť figuríny detí držiace tablet alebo spolujazdec s mobilom v ruke.

Tuk v strednej časti tela nedovoľuje dostať sa telu do ideálnej pozície na sedačke.

K tučnej figuríne onedlho pribudne aj figurína starého človeka. Pri ľuďoch starších ako 50 rokov je o 20 % vyššie riziko zranenia ako u mladších. Ak hovoríme o veku 80 rokov, tak nebezpečenstvo stúpa až o 40 %.

Problémom však môže byť úplne odlišný vývoj testov, ktorý spraví z testovacích figurín nepotrebný materiál. Je dosť možné, že v najbližších rokoch testy zvládnu počítačové modely a už nebude potrebné rozbíjať skutočné autá. Na druhej strane, pre verejnosť už nebude „bezpečnostný náraz“ až tak atraktívnym artiklom natočeným na videu, ktorí si pri kúpe auta pozrú.

Zdroj: cnn.com

Prečítajte si aj: Pozrite si crash-testy áut, ktoré prekonajú 300 km/h