Na začiatku školského roka je cena benzínu na cca 1,67 eura za liter. Z rekordnej ceny 1,95 sme zišli o 27 centov dole, čo je 14 %. Štát neprispel ničím a aj z dnešnej ceny 1,67 eura za liter si berie 28 centov na DPH a 52 centov na spotrebnej dani,” uviedli analytici združení v projekte Dáta bez pátosu. To je 80 centov z každého litra!

Podľa Štatistického úradu SR tankovali slovenskí motoristi ešte na prelome augusta a septembra drahšie: liter benzínu za zhruba 1,73 eura. Liter nafty motoristov vyšiel priemerne na približne 1,82 eura.

Kedy (ak vôbec) príde zlacňovanie v prípade dieselu? „Pri nafte sa vzhľadom na pokračujúce odstávky tak MOLu v Maďarsku, ako aj OMV v Rakúsku ešte načakáme. Obnova výroby je predbežne plánovaná o 3 týždne ku koncu septembra,“ píšu analytici s tým, že následné pozitívne správy k nafte na čerpačkách očakávajú v októbri.

Dôvod rozdielu medzi cenou benzínu a nafty je podľa analytikov aj dopyt po dieseli, a to konkrétne na výrobu elektrickej energie. Producenti si v Európe robia zásoby už aj na zimu. „Každopádne, aj cena elektriny ide trvale a postupne dole,“ dopĺňajú Dáta bez pátosu. V tomto smere má podľa nich Európe pomôcť opätovné spustenie jadrových reaktorov vo Francúzsku po dokončení ich údržby.

Zdroj: Dáta bez pátosu