Ruská fabrika AvtoVAZ Togliatti už pracuje na nástupcovi legendárnej Lady 4x4, predtým známej skôr ako Lada Niva. A keďže ide o legendu, automobilka si na nej dáva záležať. Zatiaľ akékoľvek práce dobre tají a hoci sa z času na čas objavia ilustrácie a špekulácie rôznych samozvaných dizajnérov, PR oddelenie z Togliatti mlčí. „Hneď ako budú k dispozícii konkrétnejšie informácie, budeme verejnosť určite informovať, hovorí na adresu špekulácií Sergej Ilyinsky z PR oddelenia AvtoVAZ.

Viaceré fotografie a ilustrácie z ruských médií sa zhodujú. Túto modernizáciu by mala fabrika pustiť budúci rok medzi zákazníkov.

Čo s aktuálnou Nivou?

Otázkou bolo, čo urobí fabrika s aktuálnou Nivou, teda s autom, ktoré sme doteraz poznali pod menom Chevrolet Niva. Po medializovanom odkúpení podielu od GM do ruských rúk sa auto opäť premenovalo na Lada Niva a v hierarchii značky zaujala miesto nad aktuálnou Ladou 4x4. Tá zostáva puristickou voľbou, zatiaľ čo Niva má predstavovať štýlovejšie SUV schopné jazdy v ťažkom teréne. Aby však viac vyhovovalo aktuálnym trendom, Rusi ho modernizujú. Prvé prototypy údajne už jazdia a finálne auto by sa malo vo výrobe objaviť už v roku 2021. Niet pochýb, že sa formou individuálnych dovozov dostane aj na trhy EÚ, jeho úlohu by však už v roku 2023 mal prebrať nový nástupca postavený na úplne novej podvozkovej platforme. Ako to však nakoniec dopadne, dnes nikto netuší. Ako sa totiž ukazuje, v prípade terénnych modelov Lady totiž plynie čas akosi inak, než všade inde.

Zdroj: Lada online, Za rulom, AvtoVAZ