Lada Niva je späť! Po nedávnych majetkových presunoch v rámci ruskej automobilky AvtoVAZ a spätnom odkúpení práv na používanie mena „Niva“ od koncernu GM sa v Rusku znova oficiálne rozbehla výroba modelu Lada Niva. A hoci ju Rusi prezentujú ako horúcu novinku, v skutočnosti ide o „prilepenie“ loga Lada na doterajší Chevrolet Niva. Ten pritom automobilka AvtoVAZ verejnosti predstavila už v Moskve v roku 1998. Vtedy ešte ako Lada Niva 2 (VAZ 2123) a malo ísť o nástupcu klasickej Nivy. Po peripetiách s nedostatkom peňazí ju fabrika nakoniec pustila o dva roky do sériovej výroby, no už v priebehu krátkeho obdobia sa do hry vložil koncern GM, zainvestoval do jej výroby a za „odmenu“ dostal práva na používanie mena Niva. Od 23. septembra 2002 tak začína z výrobných pásov schádzať Chevrolet Niva.

Pôvodne to mal byť nástupca klasickej Nivy už v roku 1998. Potom však došli peniaze a celý príbeh nabral úplne iný smer.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Návrat do rodiny

Po odkúpení podielu GM späť do ruských rúk sa tak na dennom svetle opäť ukazuje aj stará známa Lada Niva. Automobilka tak má v ponuke dve „Nivy“, jednu pôvodnú, ktorá sa medzičasom premenovala na Lada 4x4 a „novú“ s rovnakou technikou prezlečenou do mierne modernejšieho kabátu. Ako však tvrdí marketingový riaditeľ Lady, Olivier Morne, nová Lada Niva výborne dopĺňa aktuálny výrobný program fabriky a tvorí komfortnejšiu alternatívu k tradičnej Lade 4x4.

Lada Niva je naozaj "luxusnejšou" alternatívou k Lade 4x4. Dokazuje to napríklad aj možnosť elektrického vyhrievania čelného okna.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Čo bude so Chevroletmi?

Automobilka AvtoVAZ sa vyjadrila aj na adresu súčasných majiteľov predchádzajúceho modelu Chevrolet Niva. Podľa dohody sa bude starať aj o „záručný“ servis modelov Chevrolet, pričom preberie všetky servisné povinnosti pôvodnej automobilky s účasťou GM (GM-AvtoVAZ). Majitelia „amerických“ Nív sa tak môžu naďalej spoľahnúť na servisnú podporu materskej automobilky AvtoVAZ (vrátane dodávky náhradných dielcov). Mimochodom, výrobný závod novej Lady Niva nesie názov LADA West Togliatti.