Len nedávno obleteli svet správy o rýchlej jazde Bugatti Chiron s českým podnikateľom na Autobahne, ktorá sa však nepáčila nemeckej polícii ani tamojším politikom. Aj vo svetle tejto udalosti môže vyzerať ďalší súboj o maximálku kontraproduktívne a navyše je i otázkou, pre koho a načo vlastne automobilky vyrábajú také výkonné autá, keď už jazda v podaní Radima Passera bola považovaná za prirýchlu.

Postačí viac ako 1800 koní na prekonanie méty 500 km/h?

Samozrejme aj jazda českého podnikateľa je porovnaní s tým, čo sa práve chystá, relatívne pomalá. Nové Henessey Venom F5 by malo byť schopné zvládnuť rýchlosť až 500 km/h, pričom výrobca chce pri rekordnej jazde použiť preplňovaný 6,6-litrový vidlicový osemvalec s výkonom 1355 kW (1842 koní) a krútiacim momentom 1617 newtonmetrov.

Ako sme už spomínali, na vrchole je momentálne Bugatti s modelom Chiron Super Sport 300+, keď na okruhu Ehra-Lessien v roku 2019 dosiahlo priemernú rýchlosť z dvoch meraných pokusov 490,484 km/h. 

Aj keď sa môže zdať, že prekonať túto rýchlosť o necelých 10 km/h nemôže byť problém, opak je samozrejme pravdou. Henessey to určite nebude mať jednoduché. Vedeli by o tom hovoriť v SSC s modelom Tuatara, ktorí síce vyhlásili pokorenie tejto méty, avšak po spochybnení výsledkov svoje oficiálne prehlásenie stiahli. V hre je navyše aj Koenigsegg a ich Jesko Absolut, predpokladáme preto, že „päťstovka“ je len otázkou času.

Zdroj: auto.cz