Univerzálny vizionár

Lákadlom Škody je Vision X – auto, ktoré spája pohon na CNG, benzín a elektrinu. Škoda hovorí o treťom zástupcovi rodiny SUV, aj keď zatiaľ ide iba o štúdiu. Dizajn vychádza z jazyka súčasných typov so zvýšeným podvozkom. Ctí tradície českého kryštálu – umenia sklárov. Kompaktný crossover onedlho pretavia do sériovej podoby nového typu. Štúdiu poháňa benzínový turbomotor 1,5 TSI G-TEC s 96 kW (130 k) a 200 Nm. Ten špeciálne vyvinuli pre spaľovanie CNG. Motor poháňa prednú nápravu, tu zadnú obslúži elektromotor poskytujúci 70 Nm. Vision X má tak pohon 4x4. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Elektromotor sa pripojí v prípade potreby a zlepšuje trakciu na klzkom a nespevnenom povrchu. Batérie dobíja systém pri brzdení a plachtení. Štúdia dokáže jazdiť aj čisto na elektrinu, ale len 2 km. Ide o prvé auto Škody s pohonom 4x4, ktorý nepotrebuje kardan. Dynamické parametre? Zrýchlenie na stovku za 9,3 s a maximálka 200 km/h. Na mestský crossover s dĺžkou 4,25 m, ktorý spaľuje ekologický prijateľné palivo CNG s podporou elektriny, stačí. Čo poviete?

Fabia s novou vizážou

Prednedávnom sme priniesli článok o modernizovanej Škode Fabia. Tá prichádza s ľahko zmenenou vizážou. Predok pôsobí uhladenejšie a plastickejšie, minoritné zmeny sú evolúciou a majú predĺžiť život českému bestselleru. Ten už nekúpite s dieselovým motorom pod kapotou ani so štvorvalcom. Výhradne trojvalce zastupujú 1,0 l motory MPI a TSI. Výkonové spektrum siaha od 44 kW (60 k) po 81 kW (110 k). Fabia dostane modernú výbavu s bezpečnostnými asistentami dneška. Nechýba monitorovanie mŕtveho uhla, automatické prepínanie svetiel, zlepšený infotainment s funkciou SmartLink+, LED predné a zadné svetlá a bude viac Simply Clever. Škrabka na ľad integruje aj merač hĺbky dezénu. :) 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Nezabudli ani na súčasnosť

Okrem premiéry Vision X značka zviditeľní aj súčasné autá z ponuky. Škoda Kodiaq príde v luxusnej výbave Laurin & Klement. Obúva 19-palcové kolesá, v interiéri nájdete viac luxusu a punc exkluzivity zvýrazňujú nové materiály a dekoračné lišty. Spolu s príchodom verzie LK hovoria aj o zmenenej palete motorov pre veľké SUV. Naprázdno neodíde ani Octavia. RS verzia dostane paket Challenge Plus. Nečakajte okruhové úpravy podvozku, ktoré by názov mohol evokovať. Ide o exkluzívne doplnky interiéru a exteriéru. Po novom dostane Superb, Octavia a Kodiaq v opcii aj digitálny prístrojový panel. K dispozícii je niekoľko režimov zobrazení spolu s individualizáciou a zobrazením dôležitých informácií v zornom poli vodiča.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj a foto: Škoda