Pôvodne išlo o menší regionálny projekt, no inteligentná cesta napokon zaujala celý svet. V Austrálii sa rozhodli otestovať, ako by sa dala zvýšiť bezpečnosť tamojšej cestnej premávky. Miestny dodávateľ, firma Tarmac Linemarking prišla so šikovným riešením: na ceste využili špeciálny náter, ktorý svieti v tme.

Takéto fotoluminescenčné cestné značenie sa ujalo a z Austrálie hlásia pozitívne výsledky skúšobnej prevádzky. Samotný koncept pritom nie je vôbec zložitý – novinka využíva prírodný fenomén fotoluminiscencie, ktorý mnohí dôverne poznajú. Stretnete sa s ním napríklad pri detských hračkách, nálepkách alebo hodinkách svietiacich v tme.

Cesta, ktorá cez deň získa energiu zo slnka a v noci žiari na zeleno, vzbudila pozornosť. Nepoznáme však jej nočnú výdrž pri zamračenom počasí s minimom slnečného žiarenia.

Tma neznamená nebezpečie

Keď príde tma, náter vyžaruje svetlo, ktoré absorboval cez deň, takže čiary a značky na ceste sú lepšie viditeľné. Pôvodným cieľom austrálskej samosprávy bolo, aby vodiči získali silnejší vizuálny podnet, ktorý im pomôže pri nočnom šoférovaní v prípade, že dané miesto je nedostatočne osvetlené tradičnými lampami verejného osvetlenia.

Dodávateľ hovorí o silnom záujme z iných lokalít, ktoré by si chceli novinku taktiež vyskúšať v praxi. Jednou z ďalších potenciálnych možností, kde by sa náter mohol uplatniť, sú parkoviská.

Zdroj: News.com.au