„Toto auto sa, pravdepodobne, bude predávať lepšie ako Model S a Model 3 dokopy,“ tvrdí Elon Musk.

Model Y je kompaktný crossover, samozrejme, plne elektrický, s miestom až pre sedem cestujúcich a nie, nebudú to len sklápacie sedačky, kde sa nezmestí nikto vyšší 130 cm. Auto ponúkne plnohodnotných 7 miest pre dospelých ľudí.   

Tesla si pri Modeli Y pomohla ich predchádzajúcim výtvorom s označením Model 3. S ním má Y až 75 % rovnakých komponentov, vrátane podvozka, rovnakého štýlu interiéru a veľkého stredového displeja. Určitú podobnosť môžeme zaregistrovať aj vo vonkajšom vzhľade vozidla. Šéf Tesly, Elon Musk, uverejnil na Twitteri, že: „ Model Y je asi o 10 % väčší ako Model 3, takže aj cena bude zhruba o 10 % vyššia a dojazd bude o niečo menší napriek použitiu rovnakej batérie.“ Keďže to má byť auto pre masy, cena nebude môcť dosahovať úroveň Modelu X alebo S. Preto nie je vyrobené z hliníka, ale z vysokopevnostnej ocele.

Ako som spomenul, Tesla Model Y sa bude predávať v rôznych verziách. Najlacnejšou bude Standard Range, čo znamená dojazd 370 km. Cena tohto variantu bude okolo 35 000 eur. Ak vás zaujíma zrýchlenie, z 0 - 100 km/h dá za 5,9 sekundy. Zaujímavosťou je, že verzia Standard Range príde až v roku 2021, zatiaľ čo ostatné verzie Modelu Y by mali byť dostupné na jeseň 2020. Uvedené obdobia sú ale pre americký trh. V Európe si na auto počkáme o niečo dlhšie. 

Aké sú ďalšie verzie? 

Rovnako ako Standard Range, aj verzia Long Range je zadokolka. Jej silnou stránkou je, už podľa názvu, dojazd. Ten bude na úrovni 480 km a okrem dojazdu bude vyššia aj cena. Približne 41 000 eur zaplatíte za 110 km na viac. Zrýchlenie pri tomto variante nie je prioritou, no v šprinte na 100 km/h je o 0,4 sekundy rýchlejšie, ako najlacnejšia verzia.

Verzia Dual Motor

Ak zadokolka nie je pre vás, verzia Dual Motor vás rozhodne zaujme. Pohon 4x4 s dvoma nezávislými elektrickými motormi, ktoré kontrolujú krútiaci moment na predných a zadných kolesách, čo ponúkne lepšiu trakciu, stabilitu a skráti brzdnú dráhu vozidla. Cena jemne presiahne 45 000 eur, dojazd na plné nabitie bude 450 km a to, že vozidlo má lepšiu trakciu, dokazuje aj zrýchlenie na 100 km/h za 4,8 sekundy.

 

Pre milovníkov rýchlosti

Tesla Model Y Performance nie je žiadny slimák. Športová verzia zvládne „stovku“ za obdivuhodný čas 3,5 sekundy. S týmto časom zahanbí nejeden superšport. Tak, ako pri Dual Motor, aj tu budú poháňané všetky kolesá a rovnaký bude aj dojazd. Maximálna rýchlosť sa vyšplhá na 240 km/h, no tiež sa vyššie vyšplhá aj cena. Za športovú verziu Modelu Y zaplatíte vyše 53 000 eur.

Jednou z priorít výrobcov elektromobilov je skrátiť dobu nabíjania. Tesla vyvinula supernabíjačku V3.0, ktorá za 5 minút dodá šťavu na 120 km, čo je veľký posun vpred, keďže jedným zo súčasných problémov elektrických áut je práve dlhá doba nabíjania. Musk potvrdil, že existujúce nabíjacie stanice dostanú „upgrade“ na typ V3.0. 

Plán Tesly je vyrobiť 2000 kusov do septembra 2020. Uvidíme, či sa ambiciózne plány Elona Muska stretnú s realitou. 

Zdroj: tesla.com