Nie je tajomstvom, že väčšina dopravných nehôd sa stáva v dôsledku zlyhania ľudského faktora. Tesla už dlhšiu dobu tvrdí, že ich systém Autopilot znižuje riziko dopravnej nehody až o 40 %. Spoluzakladateľ Tesly Motors sa vyjadril, že plne autonómna technológia pre ich vozidlá bude vyvinutá koncom tohto roka a pred koncom roka 2020 bude schopná bezpečne fungovať bez ľudského dozoru. Musk síce pripúšťa, že posledné kroky k dosiahnutiu absolútnej autonómie automobilu budú veľmi náročné, no zároveň disponuje istotou, že ich systém bude predstavený ešte v roku 2019.

„Vozidlo bude schopné nájsť vás na parkovisku, vyzdvihnúť a doviesť do vašej destinácie. Som si tým istý. Nevisí nad tým žiadny otáznik,“ Elon Musk.

Bude to znamenať možnosť spánku za volantom?

Musk túto možnosť vidí ako reálnu. Vraj ich systém bude v dohľadnej dobe natoľko dobrý, že to umožní vodičovi zaspať priamo počas jazdy. 

Federálne regulátory môžu byť proti

V otázke autonómnych systémov sa názory Tesly a európskych autorít môžu líšiť. V tomto čase nie je jasné, či regulátory umožnia, aby bola jazda vozidla vykonávaná bez ľudského dozoru. CEO spoločnosti Tesla tvrdí, že federálne regulátory v Číne a USA sú zvyčajne veľmi otvorené v akceptovaní nových technológii Tesly, no problém môže nastať v Európe, kde autority zaujali skôr konzervatívny postoj. Režim autonómnej jazdy by posunul automobilový priemysel zase o krok vpred, no či si budeme môcť reálne počas jazdy pospať, je podľa mňa zatiaľ otázne. 

DÔVEROVALI BY STE SYSTÉMU TESLY NATOĽKO, ABY STE SI POSPALI?
  • Áno ( 23% )

     

  • Nie ( 77% )

     

Odpovedalo 107 ľudí  

Zdroj: autoexpress.co.uk