Toyota NS4

Toyota NS4

Koncept NS4 dostal do vienka najnovšiu generáciu bezpečnostného systému na predchádzanie kolíziám (PCS), vrátane ochrany proti nechcenému opusteniu jazdného pruhu a technológií na zamedzenie nárazu do vozidla zozadu alebo stretu s chodcom, ktoré dokážu za určitých okolností predvídať možnosť vzniku nehody a aktívne sa jej vyhnúť. Tento systém PCS používa dvojicu kamier zabudovaných v prednej časti vozidla, prostredníctvom ktorých je možné odhaliť a reagovať na nechcené vybočenie z pruhu, výskyt chodca pred vozidlom alebo iných vozidiel v premávke. Tento systém samozrejme funguje aj v noci za úplnej tmy. Asistenčný systém je nastavený tak, že automaticky brzdí a priamo zasahuje do riadenia vozidla.

Bezpečnostný systém PCS súčasnej generácie, ponúkaný v modeloch značiek Lexus a Toyota, dokáže rozpoznať niektoré objekty vyskytujúce sa na vozovke v smere jazdy. Ak systém PCS rozpozná bezprostredne hroziacu kolíziu, okamžite sa do pohotovosti uvedie brzdový asistent a zobrazí sa varovanie, vrátane zvukového alarmu. Ak PCS vyhodnotí kolíziu ako neodvrátiteľnú, systém upozorní vodiča a použije brzdy a automaticky pritiahne bezpečnostné pásy predných sedadiel. Viď náš test Lexus LS 460.

Adaptívne svetlomety ADB pomáhajú predchádzať oslneniu chodcov a vozidiel blížiacich sa v protismere. Pomocou kamery zabudovanej za maskou chladiča a funkcie čiastočného odtienenia vo vnútri svetlometov je možné vozovku osvetľovať takmer rovnako ako prostredníctvom diaľkových svetiel a zaistiť tak optimálnu viditeľnosť pri jazde v noci.

Predné veko využíva konštrukciu, ktorá v prípade stretu s chodcom zaistí automatické nadvihnutie zadnej časti veka (niečo podobné ako priniesol Jaguar XK). Vďaka väčšiemu priestoru pod vekom sa obmedzuje riziko poranenia hlavy chodca v prípade čelného stretu s vozidlom.

Systém na monitorovanie mŕtvych uhlov (BSM) dokáže odhaliť vozidlo idúce vo vedľajšom pruhu a vizuálne upozorniť vodiča prostredníctvom kontroliek umiestnených v hornej časti prístrojovej dosky.

V čelnom skle, predných bočných okienkach, oknách v dverách a zadnom okne sa uplatnili štyri nové technológie spracovania skla s cieľom zlepšiť viditeľnosť pre vodiča, znížiť spotrebu paliva a zlepšiť efektivitu jazdy v čisto elektrickom režime:


Hydrofóbny povlak – sklo s fluoritovým povlakom spôsobuje tvarovú zmenu dažďových kvapiek, čo prispieva k ich rýchlemu stečeniu a lepšiemu výhľadu von z vozidla (rovnaká vrstva je nanesená aj na strešný solárny panel).


Ochranná vrstva proti zahmlievaniu – vysoko účinný materiál na báze živice s výbornou charakteristikou proti zahmlievaniu a predĺženou životnosťou.
Vysoko účinná vnútorná vrstva pohlcujúca UV žiarenie – zamedzuje prieniku 99 % škodlivých ultrafialových lúčov typu UVA a UVB.


Protislnečný povlak
s vysokou priechodnosťou pre rádiové vlny – znižuje teplotu v interiéri vozidla a zlepšuje funkčnosť  elektronických prístrojov.


Kamery miesto zrdkadiel
- Vnútorné aj vonkajšie spätné zrkadlá boli nahradené kamerami, ktoré vodičovi sprostredkujú panoramatický výhľad smerom dozadu. Pohľad zo zadnej kamery sa zobrazuje na špeciálnej obrazovke na prístrojovej doske nad displejom navigácie a poskytuje lepší prehľad o situácii za vozidlom než bežné spätné zrkadlá. Panoramatický pohľad na situáciu za vozidlom v spojení so systémom na monitorovanie mŕtvych uhlov (BSM) významne pomáha k zvýšeniu bezpečnosti jazdy.

Ak ale čakáte viac informácií technického charakteru ako napríklad dojazd, výkon či maximálna rýchlosť, tak vás sklameme. Toyota si totiž necháva tieto dáta pre seba a snaží sa nás namlsať len takýmto PR. Tak či onak, jedná sa o veľmi zaujímavé auto (po každej stránke) a dúfame, že nás s ním automobilka nenechá dlho čakať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 20 obrázkov