Zľava: Yasumori Ihara, Takeshi Uchiyamada, Akio Toyoda, Norbert Reithofer, Herbert Diess a Klaus Fröhlich

Zľava: Yasumori Ihara, Takeshi Uchiyamada, Akio Toyoda, Norbert Reithofer, Herbert Diess a Klaus Fröhlich

1. Sústava palivových článkov
Obe spoločnosti zastávajú názor, že technológie palivových článkov sú jedným z možných riešení na dosiahnutie nulových emisií. Spoločnosti BMW Group a TMC budú spoločne zdieľať svoje technológie a vyvinú základnú sústavu pre vozidlo poháňané palivovými článkami, ktorá bude zahŕňať nielen súpravu palivových článkov, ale aj nádrž na vodík, elektromotor a akumulátor, s plánovaným dokončením v roku 2020.
Obe firmy budú spolupracovať na hodnotení vývoja vodíkovej infraštruktúry a tvorbe systémov pravidiel a štandardov nevyhnutných na všeobecné rozšírenie vozidiel poháňaných palivovými článkami.

2. Športové vozidlo
Tak na toto sa skutočne tešíme! Obe spoločnosti sa dohodli, že do konca roku 2013 pripravia štúdiu realizovateľnosti definujúcu koncept spoločnej platformy pre športový automobil strednej triedy. Oba subjekty plánujú vzájomne spojiť svoje technológie a znalosti s cieľom zaistiť čo najvyššiu spokojnosť zákazníkov. Uvedené firmy budú zdieľať svoju víziu na ďalšiu spoluprácu v oblasti vývoja športových vozidiel.

3. Technológie ľahkých materiálov

Spoločnosti budú vo vzájomnej spolupráci vyvíjať technológie ľahkých materiálov pre karosérie vozidiel s využitím najmodernejších riešení, ako sú napr. materiály vystužené uhlíkovými vláknami, s úmyslom spoločne využiť tieto technológie pri vývoji spoločnej platformy športového automobilu a ďalších vozidiel vyrábaných BMW a TMC.

4. Technológie lítiových akumulátorov novej generácie

Firmy začnú spoločný výskum s cieľom vyvinúť akumulátor typu lithium-air, ktorého energetická hustota významne prekonáva podobný parameter dnešných Li-Ion akumulátorov.

Športové auto, ktoré vzíde zo vzájomnej spolupráce BMW a Toyota? BOMBA!

Norbert Reithofer, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG, povedal: „Toyota Motor Corporation a BMW Group zdieľajú rovnakú strategickú víziu budúcej trvale udržateľnej mobility. Na pozadí budúcich technologických zmien čakajú celý automobilový priemysel ohromné výzvy, ktoré však chápeme aj ako príležitosť. Táto spolupráca je dôležitým prvkom stavebnice pre to, aby obe spoločnosti vykročili do budúcnosti tým správnym smerom.“

Prezident TMC Akio Toyoda uviedol: „Od podpisu nášho memoranda o porozumení ubehlo len niečo vyše roka a každým dňom posilňovania našich vzťahov jasne cítime, že postupujeme rýchlo vpred. Teraz vstupujeme do fázy, ktorá je prísľubom plodných výsledkov do budúcna. S dôrazom na všetko, čo z tohto spoločného vývoja vzíde, budeme usilovne spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa, ktorým je vyrábať stále lepšie automobily.“

Spoločnosti BMW Group a TMC sa v decembri najprv dohodli na stredno- až dlhodobej spolupráci v oblasti vývoja ekologických vozidiel a technológií budúcej generácie. V rovnakom čase obe firmy odpísali aj dohodu, v rámci ktorej bude BMW Group dodávať vysoko hospodárne vznetové motory spoločnosti Toyota Motor Europe. BMW Group a TMC – ako dlhodobí strategickí partneri – medzitým usilovne pracujú na riešeniach trvale udržateľnej mobility pre budúcnosť.

Čo poviete na takúto správu? Viete si predstaviť reálne auto, ktoré vzíde z tejto spolupráce?