Móda crossoverov už dávno prenikla aj do segmentu malých áut. Tu spočiatku slúžili ako náhrada, či alternatíva k malým kombi verziám (ktorých však bolo aj tak ako šafranu), no neskôr prišli aj ako samostatné modelové rady dopĺňajúce aktuálnu ponuku. Malý mestský crossover tak dnes nájdete v ponuke väčšiny veľkých automobiliek. Toyota, ktorá tento segment pred časom opustila (Urban Cruiser), však nechce prísť o časť trhového koláča, ktorý každým rokom rastie. Že automobilka chystá útok v segmente B-SUV, nepriamo potvrdil aj Matt Harrison z európskej divízie automobilky Toyota. Priznal, že Toyota nechala na trhu dieru, ktorú potrebuje vyplniť.

Spomínate si naň? Urban Cruiser. Toyota to s ním už v segmente mestských crossoverov kedysi skúšala. Neúspešne. Reparát by mal dopadnúť lepšie.

Techniku máme, stačí prehodiť karosériu

Toyota má pre stavbu malého crossovera v podstate ideálne podmienky. Veľkú vývojovú základňu, hybridné technológie, aj potrebnú platformu. Práve najnovší Yaris totiž využíva globálnu stavebnú architektúru TNGA a v rámci nej najmenšiu podvozkovú platformu GA-B. Aj pri nej dokážu konštruktéri „čarovať“ s rozchodmi aj rázvorom, je tak ideálnym stavebným základom pre nový crossover Toyota. Vývoj nového auta fabrika oficiálne nepotvrdila, kto však číta medzi riadkami, je mu jasné, „terénny“ Yaris je takmer hotová vec. Otázny tak ostáva už len termín jeho predstavenia a príchodu na európsky trh. Veľký obchodný úspech modelu CH-R však Toyotu určite nakopol k rýchlemu vývoju jeho menšieho brata, nechajme sa teda prekvapiť. 

To je ona, podvozková platforma GA-B s variabilným rázvorom aj rozchodmi. Základ pripravovaného crossovera.