Volvo Uberu ponúklo špeciálne upravené modely XC90, ktoré sú na autonómnu jazdu pripravené. Spoločný projekt začal už v lete, kedy podpísali zástupcovia oboch spoločností dohodu o vývoji autonómneho vozidla. Niektoré testy už prebehli v Pittsburghu.

Automobily budú po San Franciscu jazdiť samostatne, prítomný však vždy bude technik od Uber-u.

Taxíky budú jazdiť samostatne

Najnovší projekt je Volvo XC90, do ktorého vložil Uber vlastný hardware a software. Jasnou odlišnosťou je pribudnutie riadiacej techniky na streche vozidla. Automobily budú po San Franciscu jazdiť samostatne, prítomný však bude technik od Uber-u, ktorý bude dohliadať na správnu funkčnosť systému.

Jasne identifikovateľné Volvo XC90 s hardwerom od Uber-u na streche.

Už na začiatku budúceho roka tiež začne projekt Drive Me, v ktorom bude zúčastnených až 100 autonómne pracujúcich vozidiel. Tie však budú jazdiť po švédskom Göteburgu. Dohoda s Uberom pomôže rýchlejšie zdokonaliť autonómne režimy a skôr ich presadiť do reálnej premávky.

Zaujímavosťou je, že Uber nedostane automobily grátis, ale ich od Volva kupuje. Postupne sa do projektu môžu pridať ďalšie nové modely z platformy SPA, ktorú používajú tiež najnovšie Volvá S90 a V90, prípadne pripravované Volvo S60.