Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti Ford uskutočneného na vzorke viac ako 6 500 mladých Európanov, až 43 % respondentov počas jazdy písalo textové správy, 36 % telefonovalo a 11 % sledovalo video na mobilnom zariadení; 13 % jazdilo pod vplyvom alkoholu.

Dopravné nehody predstavujú v celosvetovom meradle najčastejšiu príčinu úmrtí mladých ľudí, vyplýva to z nedávno uskutočneného prieskumu, pričom v lete umiera na cestách viac 18- až 24-ročných ľudí ako v ostatných častiach roka.

V Európe predstavujú 18 až 24 roční ľudia osem percent celkovej populácie, ale až 15 % všetkých obetí dopravných nehôd. V letných mesiacoch sa tento problém ešte zhoršuje: osoby vo veku 18 až 24 rokov predstavujú v tomto období až 21 % všetkých úmrtí na cestách.

Zo štatistík vyplýva, že kľúčovým faktorom tohto javu je rizikové správanie za volantom. Tie zároveň potvrdili, že v rokoch 2004 až 2013 zahynulo v Európskej únii pri dopravných nehodách 62-tisíc mladých ľudí. Podľa správy Európskeho observatória bezpečnosti cestnej premávky sú najčastejšími príčinami nehôd mladých vodičov nedostatočné sledovanie cesty, vplyv rôznych látok alebo stresu a rozptyľovanie.

Spoločnosť Ford si objednala prieskum na vzorke 6 500 mladých Európanov s cieľom lepšie porozumieť rizikám, za ktoré sú zodpovední mladí vodiči. Prieskum odhalil, že 57 % týchto vodičov prekročilo predpísanú rýchlosť, 43 % písalo počas jazdy textové správy, 36 % telefonovalo alebo chatovalo, 16 % nemalo zapnuté bezpečnostné pásy, 13 % jazdilo pod vplyvom alkoholu a až 11 % sledovalo za jazdy video alebo televízny program. Prieskum prebiehal v Británii, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku.

Mladí vodiči zomierajú v lete častejšie

„Príliš mnoho mladých ľudí však zomiera pri autonehodách, ktoré sú výsledkom ich neskúsenosti a zlého rozhodovania,“ uviedol Jim Graham, manažér programu Ford DSFL.  

„Leto je skvelý čas na to, aby si človek užil slobodu a voľnosť jazdy, ktorá je rovnako súčasťou života dnešnej mládeže, ako bola v predošlých generáciách. Príliš mnoho mladých ľudí však zomiera pri autonehodách, ktoré sú výsledkom ich neskúsenosti a zlého rozhodovania,“ uviedol Jim Graham, manažér programu Ford DSFL.

Až 57 % mladých vodičov priznáva, že jazdia bezpečnejšie, keď sú v aute s rodičmi alebo starými rodičmi, a 41 % priznalo, že viac riskujú, keď majú v aute priateľov. Ako ukázal prieskum, 68 % mladých ľudí jazdí v letných mesiacoch uvoľnenejšie a menej opatrne a 54 % sa nechá za jazdy rozptýliť atraktívnymi okoloidúcimi. Pozornosť chlapov až trojnásobne častejšie rozptýlia počas jazdy atraktívne chodkyne, než je to v prípade mladých vodičiek a atraktívnych chodcov.

Celkovo 45 % respondentov priznalo, že by ich lákalo sadnúť si za volant vozidla plného priateľov, 25 % by súhlasilo s tým, aby ich odviezol niekto, o kom vedia, že pil a 24 % by neváhalo riadiť vozidlo po požití drog – pričom všetky tieto čísla sú vyššie u pravidelných návštevníkov festivalov. Celkovo 41 % mladých ľudí zastáva názor, že pre riskovanie za volantom občas existujú dobré dôvody, pričom 26 % už má za sebou dopravnú nehodu a 20 % už zastavila počas jazdy polícia.

Celkovo až 93 % opýtaných považuje svoje vodičské schopnosti za dobré – ale 54 % zároveň priznáva, že nie vždy jazdia tak bezpečne, ako by mali. Väčšinu obetí z radov mladých vodičov predstavujú muži, pričom prieskum spoločnosti Ford potvrdzuje, že práve u nich hrozí vyššia pravdepodobnosť rizikového správania na cestách.


Zdroj: tlačová správa