Stroj síce nie je 100%, no prácu dokáže urobiť rýchlo.

Oprava výmoľov v našich zemepisných šírkach prebieha prostredníctvom cestárskeho „komanda“ zloženého aspoň zo štyroch ľudí. Na svete je už aj rýchlejší spôsob. Slovo lepší som zámerne nepoužil, lebo o chvíľu uvidíte prečo.

Po amerických cestách jazdí stroj, ktorému hovoria Pothole Killer, čo v preklade znamená niečo ako zabijak výmoľov. Mašina teda opravuje diery na cestách. Jej hlavnou výhodou je, že redukuje množstvo pracovnej sily na jedného človeka a oprava výmoľu trvá dve minúty.

Oprava rýchlosťou 1 výtlk za 2 minúty je pre obyčajných cestárov nepredstaviteľná. Stroj však má aj svoje nedostatky.

Ak čakáte ďalšie super výhody, tak sa ich nedočkáte, pretože nie sú. Pothole Killer má obmedzené pracovné podmienky. Zaplátať diery dokáže len pri teplotách nad 10 stupňov. Je to tak najmä kvôli tomu, že zmes, ktorou dieru napĺňa je z 35 % voda. Nový materiál navyše k starému asfaltu často nepriľne a preto výmoľ môže čoskoro opäť ožiť. Na druhej strane ide určite o lepší spôsob opravy, ako použitím suchej asfaltovej zmesi, ktorú používame u nás. V jej prípade síce cestári môžu na cesty vybehnúť aj počas oveľa chladnejšieho počasia, no trvácnosť tejto opravy je ešte pochybnejšia.

Zabijak výtlkov je však drahá zábava. Pre naše samosprávy v podstate nepredstaviteľná. Jeho cena predstavuje 335 800 dolárov (242 455 eur). Mestá si ho však môžu aj prenajať. Za tri mesiace zaplatia 130 000 dolárov (94 000 eur). V tejto cene dostanú aj vyškolenú pracovnú silu a opravu rýchlosťou 100 výtlkov/ 1 deň.

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Poškodili ste si auto na výtlkoch? Nádej na náhradu škody žije