Magistrát hl. mesta Praha pripravil návrh, ktorými chce obmedziť dopravu v čase zhoršenej kvality ovzdušia.

Veľa námahy si s vymýšľaním opatrení nedali. Využili to, čo sa už roky praktizuje v niektorých európskych metropolách. Obmedzenie sa má týkať všetkých, či už domácich, alebo zahraničných vodičov. Podstata spočíva v kalendárnych dňoch. V párny deň by nesmeli ísť do centra autá s párnym číslom, v nepárny deň autá s nepárnym číslom. Kritériom je posledná číslica v značke. Návrh sa týka aj nákladných áut nad 6 ton, ktoré by v centre po novom nemali čo hľadať.

 
Dávid Čuřík z magistrálneho odboru pre ochranu ŽP prezradil, že pri tvorbe návrhu vychádzali zo štúdie, ktorú dodal Český hydrometeorologický ústav. Pôvodne uvažovali aj nad zahrnutím mestského okruhu v podobe zákazu pre nákladnú dopravu v čase zhoršeného ovzdušia, ale to z návrhu nakoniec vyňali.  


O dodržovanie nariadenia sa postará polícia. Príjazdové komunikácie budú pokryté dostatočne, ale vo vnútri bude kontrol pomenej. 

Čo myslíte, ako budú riešiť autá, čo majú "ŠPZ" vytvorenú na želanie majiteľa, ktorá neobsahuje čísla? :) 

Aktuálne majú návrh nariadenia na stoloch mestské časti, magistrátne odbory, polícia, alebo Stredočeský kraj. 


V minulosti uvažovali na radnici rôzne. Jeden čas dokonca chceli zaviesť MHD zadarmo počas zhoršenej smogovej situácie. Podľa návrhu ČHMÚ to však vytúžené ovocie v žiadnom prípade neprinesie.  


Zhoršenú smogovú situáciu vyhlasujú vtedy, ak aspoň na polovici meracích staníc presahuje limit 100 mikrogramov na m2 za posledných 12 hodín a nie je predpoklad, že v nasledujúcich 24 hodinách dôjde k poklesu. Najvyšší stav – stav regulácie sa vyhlasuje v prípade 150 mikrogramov.

Zdroj: Auto.cz

Foto: Radio.cz