Ak má v roku 2025 stáť „lacné auto“ 20 tisíc eur, potom skutočne smerujeme k tomu, že si nové osobné vozidlá bude môcť v budúcnosti dovoliť oveľa menšia časť motoristov, než tomu bolo doteraz. Nie že by to bola závratná cenovka, ak ale VW nič lacnejšie ponúkať nebude (a s prechodom na čisto elektrickú mobilitu k tomu zrejme smeruje), potom sa Nemci o ďalší poriadny kus odpútajú od pôvodnej filozofie „Volks-Wagenu“, teda Ľudového auta.

Volkswagen ID. Life

Týmto malým rypnutím samozrejme nechceme povedať, že by nový koncept ID. Life nebol zaujímavý. Nová verzia modulárnej elektrickej platformy MEB (s rázvorom 2650 mm) naznačuje, akú techniku budú v najbližších rokoch využívať malé koncernové elektromobily vrátane Škody. A na rozdiel od väčších modelov je už teraz zrejmé, že namiesto štandardného pohonu zadných kolies budú mať menšie autá poháňané prednú nápravu.

Aby Volkswagen demonštroval možnosti nového usporiadania, namontoval do nového konceptu elektromotor s výkon 234 koní. Hmotnosť auta či hodnotu najvyššieho krútiaceho momentu nepoznáme, ale zrýchlenie z miesta na 100 km/h by malo trvať 6,9 sekundy.

Volkswagen ID. Life

Na jedno nabitie 400 km

ID. Life, ktoré sa v roku 2025 s najväčšou pravdepodobnosťou zmení na mestský crossover, má v podlahe zabudované lítium-iónové akumulátory s kapacitou 57 kWh, čo je ekvivalent približne 22 litrov benzínu. Volkswagen hovorí, že to stačí na dojazd 400 kilometrov podľa metodiky WLTP.

Automobilka v oficiálnej tlačovej správe pripomína, že ide o elektromobil určený predovšetkým pre mladšiu klientelu, pre ktorú nemá byť dôležité ani tak cestovanie, ako skôr zážitky. Aj preto je na palube herná konzola kombinovaná s projektorom a projekčným plátnom, ktoré sa v prípade potreby vysunie z palubnej dosky a poslúži napríklad aj ako mini-kino.

Volkswagen ID. Life

Z rovnakého dôvodu nie sú v interiéri prakticky žiadne dekoratívne prvky a VW verí, že mladí nepotrebujú ani žiadne zložité kombinácie materiálov. Oveľa viac majú oceniť odnímateľnú plátenú strechu vyrobenú z recyklovaných PET fľašiek, bezfarebný lak karosérie s prírodným farbivom vyrobeným z drevených štiepkov a tužidlom na prírodnej báze.

Trochu ako veganská večera vyzerajú aj komponenty, z ktorých sú vyrobené pneumatiky ID. Life. Obsahujú bio-olej, ryžové šupky a celé to spája prírodný kaučuk. Súčasťou výbavy je tiež kamerový systém nahradzujúci vonkajšie spätné zrkadlá, operačný systém schopný integrovať chytrý telefón alebo zásuvka na 230 voltov istená 16-ampérovou poistkou.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 30 obrázkov

zdroj: Volkswagen