„U mňa je Premium Sound v novom Volve XC90 jedným z top troch audio systémov v automobilovom svete.“ povedal Michael Adenauer, bývalý hudobný producent a špecialista na audio vo Volve. 

Hromadu tlačidiel nahradil dotykový displej

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Volvo tak prešlo na efektívnejšie a zrejme aj lacnejšie riešenie. Hoci systém ovládania, takmer všetkého, pomocou dotykového displeja nemusí vyhovovať každému, automobilka avizuje veľmi jednoduchý prístup k jednotlivým funkciám. Na displeji sú totiž v podstate stále zobrazené odkazy pre navigáciu, médiá a telefón. Tie sa iba zväčšujú, či zmenšujú podľa toho, ktorý z nich vodič práve používa. V dolnej časti je pritom stále zobrazené ovládanie klimatizácie a v hornej naopak tenký pásik na upozornenia. Užívateľ sa tak nemusí báť, že by sa musel k jednotlivým funkciám dostávať cez menu a má všetko po ruke. Systém, ktorý vo Volve nazvali Sensus navyše zahŕňa rôzne cloudové aplikácie. Cloudové služby samozrejme závisia od trhu, no za zmienku stoja napríklad internetové rádiá, či cloudové aplikácie na prehrávanie hudby. Rovnako zaujímavá je aj aplikácia Park and Pay, ktorá vám vyhľadá parkovacie miesto a umožní zaplatiť zaň. Volvo tiež ponúkne službu Apple CarPlay, ktorá umožní ovládanie zariadení od tohto výrobcu pomocou dotykového displeja v aute. Nikoho už vo Volve neprekvapí digitálny prístrojový panel a ani head up displej.

Švédsky výrobca si v novej XC90-ke dal záležať aj na prémiovom audio systéme. Budúci majitelia si tak budú môcť vybrať z troch úrovní. V základnej výbave dostanú audio systém Performance s 52 wattovým zosilňovačom a 6 reproduktormi. Nad ním bude  systém High Performance 224 wattovým  zosilňovačom, 12 reproduktormi a možnosťou pridať externý subwoofer. Čerešničkou na torte však bude systém Premium Sound od britskej značky Bowers & Wilkins. Táto zostava zahŕňa 1 400 wattový zosilňovač a 19 reproduktorov. 7 výškových, 7 stredových s kevlarovým kužeľom, 4 woofery a subwoofer s odvetrávaním. Ten je zakomponovaný do karosérie auta. „Týmto sme zvýšili kapacitu subwoofera na pulzovanie vzduchu, čím sme dosiahli možnosť extrémne nízkych basových tónov až po hranicu 20 Hz. V princípe sme premenili celý interiér auta na jeden veľký subwoofer.“ Povedal Michael Adenauer, bývalý hudobný producent a špecialista na audio vo Volve. Navyše sebavedomo dodal „U mňa je Premium Sound v novom Volve XC90 jedným z top troch audio systémov v automobilovom svete.“

O prémiový audio systém sa postarala firma Bowers & Wilkins.

Nový audio systém využíva softvér na spracovanie zvuku od švédskej spoločnosti Dirac Research, ktorý riadi načasovanie zvuku a spoluprácu medzi jednotlivými reproduktormi. Ten dokáže optimalizovať zvuk pre jednotlivé sedadlá, alebo simulovať akustiku niektorých koncertných sál, či hudobných podujatí. Volvo XC90 tak dokáže napríklad kopírovať akustiku koncertnej sály v Göteborgu, domáceho mesta pre automobilku.

Zdroj: tlačová správa