Táto časť o organizovanom stopovaní je skôr orientovaná na spolujazdcov. Určite sa však v nej nájdu aj niektorí vodiči... Poväčšine to sú negatívne vnímané charakteristiky. 

 „Nevdačník“

Začnem trošku drsne. Nevďačných ľudí pribúda. Pred rokmi boli ľudia radi, že sa vezú, a tak prebiehala aj spolujazda. Za pár spoločných hodín ste si poväčšine výborne pokecali a na záver sa priateľsky rozlúčili. Dnes? Oveľa častejšie sa mi stáva, že ľudia pri odchode len vycálujú dohodnutú sumu a lakomickým „nazdar“ spolujazdu ukončia... 

 „Podivín“

Do tejto skupiny radím prakticky každého, kto sa vychyľuje od „normálu“. Ľudia sú všelijakí, majú rôzne muchy. Pod vidinou rozloženia si nákladov na cestu po pár kilometroch jazdy ľutujete, že ste sa vôbec unúvali niekoho zobrať, alebo s niekým sadli do auta. 

„Špekulant“

Človek, ktorý špekuluje, patrí medzi tie najhoršie skupiny. Špekuluje nad niektorými bodmi, alebo kompletne nad všetkým, čiže cena, čas odchodu (úplne iný, ako plánujete ísť), miesto odkiaľ-kam (samozrejme zas totálne mimo), až po drobnosti, ktoré spočívajú v tom, či bude sedieť vzadu vľavo, alebo vpravo. 

"Ukecanec" 

Ja osobne mám rád ukecaných ľudí, ktorí to majú v hlave usporiadané. Aj tak sa mi však stáva, že kecať neustále vydrží len málokto. Väčšinou ľudia vládzu tak po Ružomberok, čo je v mojom prípade polovica cesty. 

VYUŽÍVATE ORGANIZOVANÉ STOPOVANIE?
  • Áno ( 15% )

     

  • Nie ( 71% )

     

  • Doteraz som o tom nevedel ( 14% )

     

Odpovedalo 140 ľudí  

 „Sťahovák“

90 % ľudí, možno viac, možno menej chodí tzv. na turnusy, čiže povedzme na týždeň, dva, mesiac... Často nechápem, čo sú spolujazdci schopní so sebou nabaliť. Veľký balík toaletného papiera, balík minerálok. Odôvodnenie? Veď auto odvezie... Áno, ale nie ste v aute sami. Niekoľkokrát si už ľudia tieto veci proste nevzali. Museli sa ich vzdať. Nebolo to kde dať, a tetris v kufri sa nedá hrať do nekonečna. 

„Lakomec“ 

Je nutné si uvedomiť, že cenu určuje vodič. Má zodpovednosť, má náklady... Ak je raz cena pri inzeráte stanovená, nezjednávajte ju. Obyčajný človek na obyčajnom aute na vás určite nezarobí.  

 „Zastavovateľ“ 

Zdravý dospelý človek musí vydržať sedieť v aute 500 km s jednou, alebo dvomi krátkymi prestávkami. Prestávka každú hodinu už normálna nie je. Ak máte problémy, tak to povedzte skôr, nie tesne pred pumpou. Poznám prípady, kedy sa ľudia v autách dokonca pomočili...  

„Sťažovateľ“

Sťažovateľ - spolujazdec sa sťažuje na všetko. Od priestoru v aute, cez nepohodlné sedadlá, cez teplotu v aute, až po milimetrovú špinku na koberčeku. Výnimkou nie sú ani zdravotné, či osobné problémy...

"Po opijáši"

Toto je jednoznačne typickejšie pre spolujazdcov, ako pre vodičov. Aj keď priznajme farbu, sme na Slovensku. Osobne mi veľmi vadí, keď je v aute niekto po ťažkom večeri, a ešte z neho razí. Veľa z nich ma žalúdok prevrátený naruby, a vy len tŕpnete, kedy to jednoducho niekde pustí... 

Foto: Shutterstock