Táto časť je primárne zameraná na vodičov, avšak nájdeme aj pár charakteristických vlastností, ktoré sa môžu viazať aj na spolujazdcov. 

Vodič „Pretekár“

Vodič pretekár alebo vodič, ktorý sa ponáhľa. Ak sa ponáhľa, jazdí rýchlejšie, a ak to má pevne v rukách, je to celkom žiadaná kombinácia, keďže všetci chcú byť rýchlejšie tam, kam cestujú. Horšie je, keď sa ponáhľa, a jednoducho pocit bezpečia je niekde úplne inde. 

„Eko“ vodič 

Ekologický vodič, ekonomický vodič... Vodič, ktorý ide na diaľnici permanentne 120 km/h tachometrových za dobrých podmienok, len aby spotreba bola čo najlepšia. Je mu jedno, že každý, kto vidí na ručičku tachometra, ju očami tlačí aspoň na tú maximálne povolenú hodnotu. Potom, keď príde na platenie, často si vypýta rovnaké peniaze, ak nie dokonca viac, ako ostatní vodiči, ktorým trvá tá istá trasa aj o hodinu menej.

Vodič „profesionál“

Vodič profesionál je ten, ktorý chodí hore-dole pravidelne, ale z prepravy nežije. Žije tak povediac dvojitý život. V jednom meste pracuje, v inom má rodinu. Väčšinou má auto čisté a v dobrom technickom stave, a ak dobre jazdí, tak nie úplne zriedka zbiera tých istých spolujazdcov.  

VYUŽÍVATE ORGANIZOVANÉ STOPOVANIE?
  • Áno ( 15% )

     

  • Nie ( 71% )

     

  • Doteraz som o tom nevedel ( 14% )

     

Odpovedalo 140 ľudí  

Vodič s „vrakom“

Ľudia jazdia na hocičom. Je im to tak povediac jedno. Jedno mi však rozum naozaj neberie. Ako si môžu takíto ľudia dovoliť vziať cudzích ľudí na dlhšiu cestu? To sa neboja prípadnej zodpovednosti, ak sa niečo stane? 

Vodič „amatér“ 

Vodič, ktorý nepozná trasu, nevie poriadne, kam chce ísť a ako tam chce ísť, pozná len okolie svojho bydliska a hlavne nepozná predpisy, či nevie zvládať situácie v doprave. Patrí do jeden z najviac rizikových skupín vodičov, na ktorých môžete počas spolujazdy natrafiť. Neraz sa mi už stalo, že som vodiča požiadal, či nemôžem radšej šoférovať ja... Niekto povolí, iný nie. Vám tak neostáva nič iné, len na každej zákrute či križovatke tŕpnuť, či to ten za volantom zvládne. 

Vodič „egoista“ 

Je to tak predurčené, že vodič je v tomto vzťahu akýmsi mierne nadriadeným. Áno, skladáte sa aj vy, a preto by tento vzťah mal byť približne v rovnováhe, aj keď trošku v prospech vodiča. Nie je však nič horšie, ako keď vy ako spolujazdec natrafíte na totálneho egoistu, ktorý nielen tak šoféruje, ale aj sa tak k posádke správa. 

Vodič, ktorý nepríde

Asi najhorší možný scenár. Sú objektívne dôvody, povedzme nehoda alebo iné okolnosti. Potom sú tu dôvody, ktoré sú totálne smiešne. Čo tým myslím? Napríklad vodičovi sa po vašej rezervácii ozve mladá slečna. On vás radšej zruší a vezme si na cestu nežnejšiu spoločnosť.

Keď sa vodič ešte ozve v predstihu, že sa nejde, tak je to ešte fajn. Najhoršia situácia je tá, že vy ho už čakáte ako somár na dohodnutom mieste, a on si jednoducho neráči prísť a telefón nedvíha – táto posledná časť sa vzťahuje aj na spolujazdcov. 

Foto: Shutterstock