Celý koncern Volkswagen čaká zaujímavé obdobie. Počas najbližších 5 rokov totiž VW investuje do elektromobility a hybridných modelov až 60 mld. eur. Rozhodla o tom Dozorná rada koncernu, čo znamená, že ide o hotovú vec zaradenú do strategického rozvoja koncernu. Na konci spomínaného obdobia má mať VW vo výrobnom portfóliu až 75 elektrických a 60 hybridných sériových modelov. Väčšinu z nich by mali tvoriť Volkswageny (technologický líder koncernu), ujde sa však aj ostatným koncernovým značkám.

Poskladajú sa všetci

Avizované investície sú najväčšie za posledné obdobie a sú výsledkom obrovských zmien v štruktúrach európskeho automobilového priemyslu. Jeho orientácia na elektrické autá si podľa vedenia koncernu žiada radikálne riešenia a obrovské investície sú nevyhnutné. Poskladať sa naň však musia všetci, a tak začínajú na denné svetlo prenikať aj informácie o plánovanom „šetrení“ všetkých koncernových značiek. Nič z toho samozrejme nie je oficiálne, faktom však ostáva, že uvedených 60 mld. eur odniekiaľ musí „pritiecť“ a keďže z vývoja nakoniec budú profitovať všetky značky, je logické, že svojim dielom musia prispieť aj ony. Otázkou len ostáva, v akom pomere.

Hra, ktorá dáva zmysel

Keď sa pred časom objavili v médiách správy, že koncern Volkswagen zvažuje predaj svojej značky Lamborghini, mnohí ich považovali za falošné informácie. Vo svetle najnovších udalostí však dáva predaj Lamborghini zmysel. Jej predajom by totiž koncern získal dvakrát. Naplní firemnú pokladnicu potrebnými prostriedkami a v budúcnosti ušetrí na pokutách za nadlimitné emisie športových vozidiel. Ak by totiž chcel VW postaviť emisne „čisté“ Lamborghini, potreboval by investovať peniaze do jeho vývoja, ktoré by následne chýbali pri objemových modeloch generujúcich zisky.

zdroj: dw.com, ČTK